Швеція готова надати Україні винищувачі Gripen: глава МЗС сказав, що цьому перешкоджає
Швеція готова надати Україні винищувачі Gripen: глава МЗС сказав, що цьому перешкоджає

Швеція готова надати Україні винищувачі Gripen: глава МЗС сказав, що цьому перешкоджає

Швеція готова була надати літаки JAS 39 Gripen. Але Україна дійшла висновку, що мати одночасно дві системи винищувачів це занадто багато.

Про це міністр закордонних справ Швеції Тобіас Біллстрьом заявив в інтерв'ю "Голосу Америки". Дипломат також додав, що це практичне рішення. І що воно не має нічого спільного з рішенням шведського уряду.

"Ми повинні розуміти, що Україні була надана можливість отримати винищувачі F-16, яких, звичайно, більше в сім’ї НАТО. Зрештою, більше країн мають F-16, ніж винищувачів Gripen. Це не має нічого спільного з рішенням шведського уряду", – сказав він.

Біллстрьом нагадав, що мова йде про цілі складні системи. І додав, що таке рішення було ухвалене через те, що Україна дійшла висновку, що мати одночасно дві системи винищувачів – і F-16, і Gripen – надто багато

"Це не лише отримати літаки і підготувати пілотів. Це складні системи, і впроваджувати дві з них одночасно було б занадто складно. Знову ж таки, це справа України, а не уряду Швеції. Оскільки ми не могли продовжувати роботу з винищувачами Gripens через надходження F-16, ми вирішили надати Україні інші можливості, які має Швеція, і ми передали Україні системи спостереження ASC 890", – наголосив міністр і додав, Швеція відкрита для "продовження із винищувачами Gripens, якщо і коли програма F- 16 буде завершена".

За його словами, це означатиме, що "вони дають щось, що Україна може використовувати у координації із повітряними винищувачами F-16 і це дасть Україні можливість краще проводити повітряні бої, спостереження і керування повітряними боями".

Він запевнив, що Швеція все ще може бути відкритою для постачань Gripens у майбутньому.

"Системи повітряних винищувачів дуже складні, і F-16 знаходяться у більшій кількості партнерів у НАТО, ніж винищувачі Gripen. Я б сказав, що F-16, який зараз впроваджується в українські ВПС, забезпечить вам великі та важливі можливості", –– додав очільник МЗС.

Він підкреслив, що коли це буде реалізовано, тоді Стокгольм зможемо почати говорити про повітряні винищувачі Gripen.

"І Швеція, і шведський уряд не має жодних обмежень на ці дискусії після впровадження F-16. Але це рішення ухвалив український уряд", – резюмував він.

Довідка

JAS 39 Gripen (у перекладі зі шведської – "Грифон") – це легкий одномоторний винищувач, який розробила та виробляє шведська авіабудівна компанія Saab. Уперше на озброєння шведської армії JAS 39 прийняли лише в 1996-му, що робить його одним із наймолодших літаків на ринку бойової винищувальної авіації.

JAS 39 Gripen має хороше балансування під час надзвукового польоту і високі злітно-посадкові характеристики. Водночас він статично нестабільний і під час польотів із високими перевантаженнями може вийти у закриті режими і розвалитися в повітрі. Ця проблема вирішується електродистанційною системою управління польотом, яка дозволяє зберігати керованість літака під час інтенсивного маневрування з високими перевантаженнями.

Озброєння JAS 39 Gripen

У ближньому повітряному бою JAS 39 може використовувати вбудовану 27-мм гармату Mauser BK-27, яка розташована з лівого боку в нижній частині фюзеляжу. На відміну від багатьох сучасних авіаційних гармат, BK-27 – одноствольна, хоча може робити 1700 пострілів за хвилину.

Літак здатний знищувати повітряні цілі за межами візуальної видимості (заявлена дальність польоту 180 км проти 75 км у російських ракет Р-77-1).

JAS 39 – це багатоцільовий літак, тому крім звичайних авіабомб і блоків із некерованими авіаційними ракетами, він може нести високоточну зброю для ураження наземних і надводних цілей. Зокрема, ракети "повітря – земля" ближнього радіуса дії AGM-65 Maverick, що використовуються для знищення тактичних цілей, як-от бронетехніка, транспортні засоби, об'єкти ППО, склади паливно-мастильних матеріалів і невеликі кораблі.

Як повідомляв OBOZ.UA:

– У серпні 2023 року прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон заявив, що Швеція поки що відмовляється надавати ПС ЗС України винищувачі JAS 39 Gripen, бо сама потребує їх. В уряді країни нагадали, що Стокгольм ще не є членом НАТО.

Вас може зацікавити:Пара фіналістів. Розклад Євро-2024: календар матчів, де дивитись, результати, таблиці, сітка плей-офВас може зацікавити:Для українських водіїв приготували нові штрафи: скільки потрібно буде платити

– Лідерка шведської опозиції Магдалена Андерсон також заявляла, що Швеції потрібно підготуватися до відправлення винищувачів Jas Gripen до України, щоб допомогти країні захиститись від російського вторгнення. Але спочатку скандинавська країна має завершити власний процес вступу до НАТО.

– У вересні 2023 року українських пілотів допустили до тестових польотів на винищувачі Gripen у Швеції. Міністр оборони Пол Йонсон підтвердив, що Швеція не відкидає передачі цих літаків українській армії.

– Водночас тодішній секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що пріоритетом для нашої держави в питанні бойових літаківє саме американські винищувачі F-16. Однак і шведські багатоцільові винищувачі четвертого покоління Saab JAS 39 Gripen нам теж потрібні.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader
loader