Найбільша масова смерть за століття: що пошкодило органи 77 морських гігантів
Найбільша масова смерть за століття: що пошкодило органи 77 морських гігантів

Найбільша масова смерть за століття: що пошкодило органи 77 морських гігантів

Дослідники розкривають руйнівний ланцюжок подій, який спровокував масову загибель гігантів в океані.

Трагічна подія сталася на березі пляжу на Оркнейських островах — 77 китів одночасно викинулися на берег. Дослідники зазначають, що ця масова загибель морських гігантів стала найбільшою за століття у Великій Британії, пише Daily Mail.

На берег виявилися викинутими довгоплавникові гринди (Globicephala melas) — вид, що мешкає по всій Північній Атлантиці. Дослідники вивчили тіла китів і виявили, що серед загиблих були самці, самки, дитинчата, а також молоді особини — довжина найбільших китів сягала 7 метрів.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Припускають, що причиною масової загибелі могло стати удушення, якщо ссавці вдихнули воду з припливу, що насувається, або ж їхні внутрішні органи були розчавлені власною вагою. Але що сталося насправді та чи могло щось в океані змусити таку велику кількість китів масово викинутися на берег?

За словами морських біологів та експертів з китів, гринди мають досить тісні соціальні зв'язки, а тому, коли один з їхньої зграї потрапляє в скрутне становище, інші часто слідують за ним, що призводить до масової загибелі китів.

За словами виконавчого директора Відділу дослідження і порятунку китоподібних, доктора Кевіна Робінсона, імовірно, один член зграї припустився навігаційної помилки, захворів або втратив орієнтацію, внаслідок чого підійшов надто близько до берега. Решта зграї не покинула його, а тому всі кити опинилися в пастці.

Гринди є морським видом, а тому можуть бути не знайомі з прибережними особливостями, такими як припливи, піщані коси та вузькі місця в гаванях. Кити могли потрапити в пастку через ці аномалії, опинившись занадто близько до берега.

77 китів викинулися на берег — усі вони загинули
Фото: BBC

За словами голови відділу морських досліджень у Західній Австралії Яна Візе, на жаль, саме гринди часто стають жертвами масового викиду на берег. Цей вид належить до числа глибоководних китів, а тому знаходження близько до берега вказує на те, що щось пішло не так з їхньою навігацією.

Існує безліч теорій про те, чому кити можуть масово викидатися на берег, але вчені досі не знають точної причини. За словами Візе, кити дуже товариські й утворюють зграї, тому в подібних трагедіях зазвичай гинуть одразу багато китів.

Щойно морські гіганти викидаються на берег, починаються перегони з часом, щоб їх врятувати. Дослідження показали, що найкращий підхід: почекати, поки всіх китів можна буде "перезапустити" одночасно, інакше навіть врятовані кити часто повертаються і знову опиняються викинутими на берег.

Проблема полягає в тому, що тіла гринд не здатні витримати свою власну вагу, внаслідок чого пошкоджуються внутрішні органи китів. Як і інші види китів, гринди видають виразні "клацання", щоб відчути об'єкти за відбитими звуковими хвилями — процес, званий ехолокацією.

За словами наукового співробітника Центру морських наук і технологій Університету Кертіна, доктора Чонга Вея, шумове забруднення, спричинене діяльністю людини, може бути відповідальним за таку руйнівну поведінку китів. Морські гіганти покладаються на звук у всіх основних життєвих функціях, а тому надзвичайно чутливі до нього.

Проблема полягає в тому, що частоти багатьох антропогенних джерел шуму в океані збігаються з діапазоном слуху китів. У результаті настільки інтенсивний шум здатний спричинити глухоту і зміну поведінки тварин.

Ще однією причиною можуть бути антропогенні чинники. Опинившись на мілині, кити більше не можуть використовувати свій гідролокатор — пісок поглинає сигнали, а морські гіганти, по суті, не можуть скласти "карту місцевості".

Учені вважають, що китів на берег також могли загнати косатки. Утім, експерти визнають, що в цьому випадку могло спрацювати одразу кілька чинників.

Раніше Фокус писав про те, що сотні китів викинулися на островах Нової Зеландії, як і 100 років тому.

Теги за темою
дослідження вчені
Джерело матеріала
loader
loader