Скасування переходу на літній час: науковці закликають Зеленського ветувати закон
Скасування переходу на літній час: науковці закликають Зеленського ветувати закон

Скасування переходу на літній час: науковці закликають Зеленського ветувати закон

Скасування переходу на літній час: науковці закликають Зеленського ветувати закон

Вони вважають що він  ухвалений без належної експертної оцінки.

Громадська організація «Академія наук вищої школи України» звернулася до президента Володимира Зеленського із закликом накласти вето на закон про скасування переходу на літній час. Відповідне звернення науковців та голови академії Олександра Наконечного опублікувала «Новинарня».

Вчені звертають увагу на те, що законопроєкт №4201 було ухвалено з суто формальними експертними висновками міністерств, але без глибоких фахових експертних висновків наукової спільноти, зокрема профільних установ НАН України, НАМН України, провідних університетів тощо.

За їх словами, на сьогодні немає авторитетних визнаних світовою науковою спільнотою досліджень, які б засвідчували серйозний негативний вплив сезонного переведення годинників на фізіологічний і психологічний стан людини.

У якості прикладу фахівці наводять той факт, що десятки мільйонів людей, регулярно подорожуючи по всьому світу, змінюють годинні зони не двічі на рік, а значно частіше, й не на одну годину, а на більший часовий інтервал.

«Це справді призводить до певного тимчасового дискомфорту, але не тягне тривалих негативних наслідків і зовсім не є підставою для відмови від подорожей за межі своєї годинної зони», – йдеться у зверненні.

Науковці зазначають, що провідні держави світу практикують переведення годинників у літні місяці, зокрема, США, Канада, Велика Британія і країни ЄС. Натомість Росія, Білорусь і Китай відмовилися від цієї практики.

«Таким чином, з ухваленням законопроєкту № 4201 Україна відійшла від практики обчислення часу, загальноприйнятої для країн ЄС та інших держав, що підтримують Україну в її боротьбі проти російської агресії, і прийняла варіант, характерний для тоталітарного світу. Таке рішення важко пояснити з точки зору будь-якої політичної логіки», — зауважують фахівці.

Крім того, за їх словами, перехід на зимовий час означатиме, що наприкінці червня в Києві відтепер розвиднюватиметься вже о 03:00, а сутенітиме о 20:00, що відчутно збільшить витрати установ, підприємств і домогосподарств на електричне освітлення у вечірні години навесні, влітку та восени. Особливого негативного ефекту це набуде в умовах постійних відключень електроенергії, спричинених руйнуваннями енергетичної інфраструктури.

Академія наук вищої школи України – заснована 1992 року всеукраїнська громадська наукова організація, яка об’єднує понад 450 провідних учених, докторів наук і професорів, що працюють в усіх наукових центрах держави і представляють всі галузі знань.

Ще у 2018 році в Європейському союзі оголосили про намір відмовитися від переходу на зимовий та літній час. Під час опитування більшість жителів ЄС виступили за скасування переведення стрілок годинника. Тоді ж Мінекономрозвиткуініціювало зміну порядку обчислення часу на території України.

У  2000 та 2001 роках Естонія не переходила на літній час, але так як це викликало проблеми у спілкуванні з ЄС, перехід на літній час відновили в 2002 році.

Джерело матеріала
loader
loader