Поблизу норвезького узбережжя дослідники виявили стародавню бронзову сокиру, якій понад 3 тисячі років. Учені вважають, що вона може вказувати на потенційне місце корабельної аварії або ж її викинули як баласт.
Нещодавно археологи відкопали артефакт бронзової доби біля узбережжя Арендалу, Норвегія, в протоці Скагеррак. Ця водойма з'єднує Північне море з морем Каттегат і лежить між данським півостровом Ютландія, східним узбережжям Норвегії та західним узбережжям Швеції, пише Heritage Daily.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Під час планового дослідження на замовлення Норвезької берегової адміністрації на глибині 12 метрів було знайдено сокиру бронзового віку. Серед викинутих на морське дно крем'яних брил, дослідники виявили порожнисту сокиру, також відому як "кельт", датовану 1100 роком до нашої ери.
Ці сокири, які переважали в епоху скандинавської бронзи (1800-500 рр. до н.е.), відрізняються унікальною конструкцією з порожнистим корпусом, що дозволяло вставляти дерев'яний держак.
Знайдена сокира важить 327 грамів і має довжину 118 міліметрів. Вона була закріплена на зігнутому під кутом дерев'яному руків'ї, вставленому в отвір на кінці артефакту.
Дослідники заінтриговані тим, як сокира опинилася в протоці Скагеррак, пропонуючи дві основні теорії: вона могла походити з корабельної аварії 3000-річної давнини або була викинута як баласт.
Якщо теорія баласту правильна, то сокира і кремінь викинули із судна, що прямувало до порту Арендал. Подальші дослідження в районі знахідки мають на меті з'ясувати, чи пов'язана сокира з давньою корабельною аварією. Якщо ця гіпотеза підтвердиться, то це — перше відоме місце корабельної аварії бронзової доби в Норвегії.
Розуміння походження цієї сокири не лише збагачує наші знання про бронзовий вік, але й демонструє історичне значення протоки Скагеррак для давньої торгівлі та подорожей.
Раніше Фокус писав про знахідку в каналізації. В Болгарії дослідники знайшли вісника олімпійців.
А також ми розповідали про секрет 40000-річних артефактів, який розкрили археологи. Вони виявили, чому саме стародавні люди винайшли голки з вушками.