Субсидія на оренду житла для ВПО. Що зміниться?
Субсидія на оренду житла для ВПО. Що зміниться?

Субсидія на оренду житла для ВПО. Що зміниться?

Субсидія на оренду житла для ВПО. Що зміниться?

Зрівнялівку в розмірах виплат ВПО на проживання скасовуватимуть

Уряд вирішив удосконалити систему надання субсидій на оренду для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), суттєво її перекроївши. Що й чому змінюватиметься, розбираємося.

Наявний механізм допомоги на проживання для ВПО, визначений постановою КМУ №332 від 20 березня 2022 року, не вирішує багатьох проблем, з якими стикаються внутрішньо переміщені особи при оренді житла. У Мінсоцполітики вирішили виправити існуючі недоліки, запустивши новий механізм підтримки ВПО.

Що ж не так із субсидіями на оренду для ВПО?

По-перше, такий механізм не враховує різниці цін на оренду житла в різних регіонах України. Погодьтеся, це вагомий чинник, адже навіть у межах однієї області вартість оренди в обласному центрі й передмісті може відрізнятися в кілька разів. Наприклад, середня ціна місячної оренди двокімнатної квартири у Львові — 17 тис. грн, за даними порталу ЛУН, а в Дрогобичі — лише 9 тис. Що вже казати про столицю, де різниця в кілька разів з'являється просто при переїзді з лівого берега на правий: двійка в Деснянському районі — 10 тис. грн на місяць, а в Шевченківському — уже 30 тис. (у середньому за місяць, за даними ЛУН).

По-друге, нинішня система не захищає ВПО від раптових змін в умовах проживання або термінового виселення. Безумовно, ми всі живемо нині у складних умовах, що швидко змінюються, обставини виникають найрізноманітніші, але ВПО — це саме та категорія людей, які вже й не з власної волі переживають найскладніший період життя. Для них стабільність на новому місці надзвичайно важлива, без неї нового життя просто не налагодити.

По-третє, початковий дизайн системи підтримки не стимулює орендодавців укладати офіційні договори з орендарями. Що, самі розумієте, загрожує не тільки ризиком порушення їхніх прав, а й непрозорістю витрачання коштів державної підтримки.

То як зміниться система «орендних» субсидій?

Планується, що субсидію для ВПО призначатимуть за принципом, аналогічним призначенню житлової субсидії. Її розраховуватимуть індивідуально для кожної родини з урахуванням установленої соціальної норми житла, рівня доходу й вартості оренди. Такий підхід є соціально справедливим, оскільки субсидія має підтримати родини, які найбільше цього потребують.

«Субсидія має враховувати кількість членів у родині, ціни на оренду житла в конкретному регіоні та здатність сплачувати цю оренду. При цьому надаватимуть її за умови укладання офіційної угоди, яка захищатиме права як орендаря, так і орендодавця», — зазначила під час обговорення нової моделі заступниця міністра соціальної політики Дар'я Марчак.

Типова угода про оренду для ВПО буде доступною для підписання прямо у відділенні Пенсійного фонду або в особистому електронному кабінеті на сайті ПФУ.

Своєю чергою Лілія Гретарсдоттир, глава управління програм співробітництва Департаменту імплементації прав людини, правосуддя та стандартів юридичного співробітництва Генерального директорату з прав людини і верховенства права Ради Європи, зазначила, що Рада Європи надає підтримку українцям, які постраждали від війни, зокрема ВПО, і пропонує рішення щодо забезпечення житлом.

«Нині забезпечити доступним житлом людей, які постраждали від війни, дуже важливо, враховуючи велику потребу та серйозні виклики, кількість зруйнованого майна, найбільшу кількість ВПО після Другої світової війни і той факт, що сотням постраждалих людей нікуди повертатися через тимчасову окупацію або масові руйнування в їхніх громадах. Наш проєкт підтверджує зобов'язання підтримати Україну у вирішенні цих нагальних потреб», — зазначила Лідія Гретарсдоттир.

Існуючий механізм субсидування ВПО передбачає виплати на проживання в розмірі 2000 грн на кожного дорослого члена родини та 3000 грн на неповнолітніх дітей. Цього недостатньо, наприклад, не тільки для Києва, а й для більшості обласних центрів. Для розв’язання цієї проблеми, спираючись на досвід міжнародних партнерів, які вже реалізували подібні проєкти, міністерство розробило новий інструмент.

У проєкті, що визначає новий механізм, зазначається, що субсидія на оренду житла призначатиметься родинам, витрати яких на оренду перевищують 30% сукупного доходу. Право на одержання субсидій матимуть категорії ВПО, які:

  • перемістилися з тимчасово окупованих або територій бойових дій;
  • не мають власного житла;
  • не одержують допомоги на проживання в розмірі 2–3 тис. грн (у березні цього року кількість одержувачів таких виплат суттєво скоротилася) тощо.

Як зазначив парламентарій Павло Фролов, який взяв участь в обговоренні проєкту, новий механізм буде реалізовано винятково за умови збереження фінансування виплат допомоги на проживання ВПО і якщо джерелом покриття витрат на виплату субсидій буде економія коштів за іншими бюджетними програмами або коштів донорів.

Проєкт буде експериментальним, і на першому етапі планується залучити до 50 тисяч переселенців для надання компенсацій за оренду житла. Усього в Україні, за даними Мінсоцполітики, приблизно 4,9 мільйона внутрішньо переміщених осіб, з яких 3,6 мільйона — люди, що перемістилися вперше або повторно, після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Тобто всі прекрасні нововведення на першому етапі будуть доступні небагатьом ВПО.

Експеримент почнеться вже з вересня. У разі його успішної реалізації об'єкти потенційної субсидованої оренди житла для ВПО може бути додано до бази даних придатної для проживання нерухомості у вигляді інтерактивної карти, створення якої передбачено.

Нині проєкт фіналізується для подання на розгляд Кабміну, й у разі, якщо уряд його затвердить, вступить у дію протягом наступних кількох місяців.

Джерело матеріала
loader
loader