Філологиня Ірина Фаріон неодноразово опинялась у центрі скандалів через гучні заяви про російськомовних українців. Руйнування Маріуполя вона пояснювала кармою.
19 липня у Львові стався замах на вбивство мовознавиці Ірини Фаріон. Фокус зібрав усе, чим вона відома в Україні.
Хто така Фаріон: біографія
За даними руху "Чесно", Ірина Фаріон народилася 29 квітня 1964 року у Львові. До набуття Україною незалежності вона працювала бібліотекаркою, здобула філологічну освіту та влаштувалась викладачкою української мови в Національний університет "Львівська політехніка".
У 2006 та 2007 роках вона невдало балотувалась до Верховної Ради, але була обрана нардепкою лише у 2012 році та очолила підкомітет з питань вищої освіти.
У 2014, 2015 та 2019 роках Фаріон знову невдало балотувалась в парламент. У 2017 році вона пройшла перевірку на детекторі брехні, щоб довести, що не працює на спецслужби РФ.
У Zaxid.net інформували, що за даними з архівів КПРС Фаріон заохочувала іноземців до вивчення російської мови. Сама філологиня стверджувала, що стала комуністкою в часи СРСР, щоб руйнувати партію зсередини.
Хто така Фаріон: що казала про "азовців"
4 листопада 2023 року вийшло інтерв’ю, в якому Фаріон закликала російськомовних "азовців"називати себе "руськими" та описала їх як "очманілих".
"Якщо вони такі великі патріоти, нехай покажуть свій патріотизм", — заявила філологиня.
Згодом Фаріон уточнила, що російськомовні воїни "ганьблять ЗСУ" та назвала своїх ненависників сміттям. Потім вона додала, що боротьба всередині країни з "московськомовними дикунами" важливіша за бої на передовій.
8 листопада мовознавиця опублікувала повідомлення з підтримкою її позиції щодо української мови, не приховавши імені автора-мешканця тимчасово окупованого Криму. На прохання приховати прізвище українця через небезпеку для нього Фаріон відповіла, що не просила порад. Вже 13 листопада російські загарбники публічно заявили, що знайшли хлопця та провели з ним "інтелігентну бесіду".
14 листопада у Львові зібрався мітинг студентів, які виступили за звільнення Фаріон з НУ "Львівська політехніка". 15 листопада в СБУ заявили, що порушили справу через гучні висловлювання в бік військових. Того ж дня стало відомо, що філологиню звільнили з посади професора кафедри української мови.
20 листопада під "Львівської політехніки" пройшов мітинг вже у підтримку Фаріон. Однак мовознавиця захистила свої інтереси через суд, і 7 червня була офіційно поновлена на посаді.
Хто така Фаріон: інші гучні скандали
У 2021 році Ірина Фаріон назвала українську олімпійську призерку та легкоатлетку Ярославу Магучіх "біосміттям" за спільне фото з російською спортсменкою. Згодом у ЗМІ повідомили, що поліція розпочала розслідування через такі образливі висловлювання. Зазначалось, справу ініціював юрист Денис Ярославський, і правоохоронці намагались "спустити все на гальма". Сама Фаріон заявила, що розслідування її абсолютно не цікавить.
У 2023 році мовознавиця потрапила у скандал через заяву, що її 3-річний онук б’є російськомовних дітей у садку. Вона зазначала, що хлопчик "мусить вчити з допомогою свого маленького кулачка української мови" одногрупників. Також бабуся повідомляла, що дитина повертається додому знервована та закликає "знищувати мо***ля".
Також Фаріон фігурувала у скандалах через свої висловлювання про Маріуполь. Зокрема, вона пояснювала руйнування міста "кармічністю" та пов’язувала прихід туди ЗС РФ з назвою місцевого заводу.
Нагадаємо, у ЗМІ з посиланням на джерела в МВС повідомили, що після замаху Ірина Фаріон перебуває на межі життя та смерті.