Держава має розширити проголосовані у Верховній Раді податкові зміни, які спрямовані на відновлення і стимулювання будівництва енергетичних потужностей в Україні, ще й на обладнання для вітроенергетики, йдеться в заяві Європейської бізнес асоціації (ЄБА).
"Попри те, що прийняття цих проєктів Законів (№11258 та №11259) несло важливу мету щодо посилення енергетичної безпеки країни і стимулювання розвитку відновлюваних джерел енергії (ВДЕ), в результаті проголосовані тексти не містять відповідні положення для розвитку галузі вітроенергетики", – говорять в ЄБА.
Там зазначають, що згідно прийнятих законопроєктів основне обладнання, необхідне для побудови вітроелектростанцій, не буде звільнено від оподаткування, як цього потребує існуюча ситуація в енергетиці країни.
Водночас, в ЄБА розповідають, що за своєю природою та технологією будівництва, вітроелектростанції є децентралізованими об’єктами електроенергетики.
"Відстань між вітротурбінами одної електростанції складає зазвичай від 800 метрів, що робить такі електростанції важкою та дорогою ціллю для ворога, так як ураження однієї вітротурбіни може призвести до втрати до 8 МВт потужності, на відміну від теплових електростанцій, де ураження одного об’єкта – це, часто, втрата від 200 МВт", - уточнюють в асоціації.
Враховуючи вищезазначене, бізнес-спільнота ЄБА наголошує на необхідності запровадженні пільг і для розвитку вітрової енергетики України.
"Варто передбачити можливість і для стимулювання будівництва вітроелектростанцій та розвитку вітрової генерації в країні шляхом включення відповідних кодів до інших, як варіант, альтернативних законопроєктів", – резюмували в ЄБА.
Як повідомлялося, 16 липня парламент проголосував за законопроєкти №11258 та №11259, які передбачають скасування мита та нарахування ПДВ на імпорт енергетичного обладнання в Україну. Водночас, Українська вітроенергетична асоціація заявила, що Рада не надала податкові стимули інвесторам для будівництва нових вітроелектростанцій в Україні, через що проблема відключень електроенергії поглибиться.
На думку інвесторів, відсутність підтримки проєктів вітроенергетики несе прямі негативні наслідки для зменшення дефіциту потужності в енергосистемі і скорочення часу відключень в перспективі найближчих років.