Щорічно близько 2 мільйонів людей тільки в США отримують травми обертальної манжети плеча. Новий пристрій, створений за мотивами іклів пітона, може збільшити кількість успішних операцій.
Операції на ротаторній манжеті нині мають високий відсоток невдач — від 20 до 94 відсотків, що призводить до небажання лікарів оперувати через високу ймовірність повторного розриву. Однак новий медичний інструмент, створений за зразком зубів пітона, може поліпшити підсумки хірургічного втручання і значно знизити ризик повторного розриву, пише Science News.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
Пошкодження обертальної манжети пов'язані з пошкодженням м'язів і сухожиль, що оточують плече, що часто спричиняє біль і обмеження рухливості. Хірургічні втручання зазвичай спрямовані на те, щоб знову прикріпити розірвані сухожилля до кістки плеча. Однак стандартні шви схильні до розриву, оскільки вони фіксують сухожилля лише в декількох точках, що недостатньо для і без того ніжної тканини.
Щоб вирішити цю проблему, біомедичний інженер Ставрос Томопулос і його команда розробили пристрій, що імітує ікла пітона. На відміну від гострих, ріжучих зубів акул, ікла пітона вигнуті всередину, що дає їм змогу захоплювати і проникати глибше, коли тварина бореться. Ця концепція надихнула розробників на створення безлічі маленьких загострених зубців, які чіпляються як за сухожилля, так і за кістку, розподіляючи навантаження більш рівномірно по пошкодженій тканині. Цей пристрій, описаний у випуску журналу Science Advances від 28 червня, потенційно може подвоїти міцність системи під час використання в поєднанні зі стандартними швами.
Команда використовувала розрахунки і комп'ютерне моделювання для визначення розміру і геометрії зубів, а потім застосувала 3-D друк для створення прототипу. У співпраці з хірургами вони протестували пристрій на мертвих тілах, порівнюючи механічну міцність системи з використанням пристрою і без нього. Результати показали, що пристрій збільшив міцність фіксації вдвічі.
Важливо Прощавай, операційна. Поширену травму коліна навчилися лікувати без скальпеляНезважаючи на багатообіцяючі результати, для використання пристрою в клінічних умовах необхідно провести додаткові випробування. Ганашьям Ачар'я, біомедичний дослідник з Медичного коледжу Бейлора, зазначає, що довгострокове функціонування і безпека мають бути підтверджені під час випробувань на живих тваринах. Довговічність матеріалу і його вплив на тканини, що гояться, потребують ретельної оцінки, щоб гарантувати, що він не викличе подальших ушкоджень у міру загоєння організму. Проте вчений вважає дослідження значним кроком на шляху до більш ефективних операцій на ротаторній манжеті.
Статистика показує, що поширеність травм обертальної манжети збільшується з віком, особливо серед людей старше 60 років. Покращуючи міцність і надійність хірургічного втручання, цей пристрій здатний значно знизити високий відсоток невдач, пов'язаний з операціями на ротаторній манжеті, і дати нову надію мільйонам людей, які страждають від цих виснажливих травм.
Раніше Фокус писав про те, як уникнути травм під час падіння. Фахівець зі спорту та фізичних вправ, старший викладач Університету Англія Раскін, запропонувала інноваційний підхід до вирішення цієї проблеми.
Так само Фокус писав про те, що черепно-мозкові травми в будь-якому віці можуть змінити процеси в нашому мозку. Після легкого струсу частини мозку можуть стати дуже пов'язаними і це сприяє більш тривалим проявам симптомів хвороби.