Вчені успішно відродили бездіяльну концепцію магнітного дзеркала в дослідженні, спрямованому на отримання чистої термоядерної енергії.
Фізики з Університету штату Вісконсин у Мадісоні за допомогою експериментального термоядерного реактора WHAM стали на крок ближче до того, щоб зробити реальністю чисту, майже безмежну термоядерну енергію. Вчені створили плазму, використовуючи найсильніше постійне магнітне поле, яке коли-небудь застосовували в такому реакторі, пише Interesting Engineering.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Американські фізики створили й утримували плазму в реакторі з напруженістю магнітного поля 17 Тесла за допомогою магнітів високотемпературного надпровідника. Ця напруженість магнітного поля більш ніж удвічі перевищує силу магнітного поля, використовуваного в МРТ-сканерах. Таким чином було встановлено новий світовий рекорд для плазми, утримуваної магнітним полем. Вчені вважають, що чисту термоядерну енергію можна отримувати за допомогою постійного термоядерного синтезу, і нове досягнення є важливим кроком вперед у цьому напрямку.
Концепція магнітного дзеркала, методу утримання плазми в реакторі, була провідним підходом у вивченні термоядерної енергії в США до 80-х років минулого століття. Але наявні тоді технології не давали змоги керувати плазмою, утримуваною за допомогою магнітів. Магнітні дзеркала створюють "магнітну пляшку" для уловлювання плазми. Новий експеримент у реакторі WHAM відродив концепцію магнітних дзеркал завдяки досягненням у галузі надпровідникових технологій.
У реакторі WHAM розташовано два потужні магніти на обох кінцях циліндричної камери. Ці магніти стискають плазму і змушують іони водню підстрибувати взад і вперед, що збільшує ймовірність появи термоядерного синтезу, що виникає при зіткненні іонів.
За словами вчених, їм вдалося встановити світовий рекорд за напруженістю магнітного поля для плазми, утримуваної магнітами. Це досягнення може прокласти шлях до створення більш компактних і потенційно дешевших термоядерних реакторів. Міністерство енергетики США вже обрало 8 приватних компаній, одна з яких брала участь у цьому дослідженні, для прискорення розвитку комерційної термоядерної енергетики.
Тепер фізики повинні вирішити ключові проблеми, пов'язані зі стабільністю, утриманням і загальною ефективністю плазми. Їхні результати матимуть вирішальне значення для визначення життєздатності термоядерного синтезу на основі магнітних дзеркал як практичного джерела майже безмежної енергії.
Нагадуємо, що запустити термоядерний синтез на Землі не так і просто, адже для цього потрібні особливі умови, які наближаються до тих, що існують у ядрах зірок. За рахунок синтезу водню виділяється величезна кількість тепла та енергії, а тому зірки живуть. Коли термоядерний синтез припиняється зірки вмирають.
Саме термоядерна енергія може стати основною заміною джерел енергії, що забруднюють планету. При її виробництві немає жодних відходів і її можна створити дуже багато. Поки що фізики в усьому світі працюють над різними методами запуску термоядерного синтезу за допомогою найсильніших магнітних полів і високоенергетичної гарячої плазми.
Як уже писав Фокус, учені вважають, що час є насправді ілюзією, створеною квантовою фізикою. Вчені вважають, що ця ілюзія виникає з квантової заплутаності, тобто незвичайного зв'язку між віддаленими одна від одної частинками.
Також Фокус писав про те, що сталося з прапорами США, залишеними астронавтами NASA на Місяці. Найцікавіше, що ніхто точно не знає, що сталося із символами Америки, але є припущення.