Банки та обмінники можуть не приймати деякі купюри іноземних валют – зокрема, долари. Причому на "законних" підставах. Річ у тім, що чинні правила дозволяють відмовлятися від прийому зіпсованих банкнот.
Так, повідомили в НБУ, йдеться, зокрема, про купюри з пошкодженими елементами дизайну та захисту. Або ж друкарськими недоліками.
Крім того, у банках можуть не приймати долари, які мають зміни початкового кольору паперу або зображень. А також:
- порвані/різані;
- обпалені/старі/гнилі;
- які мають загальні забруднення або такі, що займають половину банкноти (у тому числі видимі в ультрафіолетових променях).
"У таких серйозних випадках банкноти можна здати на інкасо (за окрему плату. – Ред.). А всі решта, навіть зім’яті, трішки забруднені або потерті, повинні прийматися до обміну", – розповіли в регуляторі.
Водночас, там наголосили: банкам та небанківським фінустановам заборонено встановлювати обмеження щодо номіналу дійсних та справжніх банкнот іноземної валюти. Це правило стосується й року випуску банкнот. Тобто старі, але в хорошому стані купюри в українців приймати зобов'язані.
Українцям видавали фальшиві долари
Водночас, українці можуть отримати в обмінниках фальшиві долари. Зокрема, у 2023 році на частку цієї валюти випало 97% підроблених банкнот серед усіх іноземних. При цьому найчастіше фальшивими виявлялися гроші великих номіналів.
Як розповіли в НБУ, найчастіше фальшивомонетники підробляли іноземні банкноти двох номіналів. Зокрема:
- 100 доларів – 92% від загальної кількості вилучених підроблених купюр;
- 50 доларів – 7%.
Отримати ж фальшиві гроші українці можуть, наприклад, у пунктах обміну або ж на чорному ринку – купуючи валюту з рук. Саме так, зокрема, розповсюджували підроблені долари та євро вже затримані правоохоронцями аферисти, які діяли на території західних областей країни.
Як повідомляв OBOZ.UA, водночас клієнт ПриватБанку поскаржився на відсутність доларів в одному з відділень установи. У зв'язку з чим йому довелося купувати валюту через інтернет-банкінг Приват 24 – проте придбані таким чином долари виявилися, за його словами, старими та неналежною якістю. У самому банку зазначили, що видають тільки ті долари, які у них є в наявності і відповідають вимогам НБУ.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!