Керівництво НЕК "Укренерго" не надало коментарів щодо корупційного скандалу в компанії, пов'язаного з імовірним привласненням коштів під час закупівлі бронежилетів.
Про це пише "Гордон" з посиланням на статтю видання "Фокус" під назвою "Чи впливають корупційні скандали на ефективність роботи менеджменту "Укренерго"?.
"Фокус" направляв інформаційний запит до НЕК "Укренерго" з проханням прокоментувати це кримінальне провадження. Однак відповідь, яку ми отримали від державної установи, більше схожа на відписку. На думку начальника департаменту комунікацій та міжнародного співробітництва "Укренерго", "відсутні правові підстави для надання запитуваної інформації". Також перераховані випадки, коли на запит компанія має відповісти, зокрема "коли інформація становить суспільний інтерес". Однак, як зрозуміло з відповіді, у правлінні "Укренерго" вважають, що кримінальне провадження щодо закупівель бронежилетів не становить суспільного інтересу", – ідеться в публікації.
Служба безпеки України повідомила 26 червня, що спільно з Національним антикорупційним бюро України за матеріалами Державної аудиторської служби викрили на корупції колишнього високопосадовця ПрАТ "НЕК "Укренерго". За даними слідства, у цієї фірми експосадовець "Укренерго" придбав за державні кошти партію відповідного спорядження за вдвічі завищеною вартістю. Це призвело до бюджетних збитків на суму понад 10 млн грн.
4 липня Вищий антикорупційний суд арештував начальника департаменту безпеки "Укренерго" за підозрою в розтраті державних коштів під час закупівлі бронежилетів, зазначає "Фокус". ВАКС зобов’язав НАБУ відкрити кримінальне провадження з метою перевірки можливих незаконних дій, голова правління "Укренерго" Володимир Кудрицький у справі проходить як свідок, це випливає з ухвали ВАКС від 3 липня.
Авторка статті Дар'я Денисова вирішила дослідити, як корупційні скандали впливають на роботу менеджменту "Укренерго". У матеріалі вона наголошує, що за результатами аудиту ДАСУ за 2019–2023 роки в "Укренерго" було виявлено порушень на суму 68 млрд грн. Серед цих порушень: закупівля бронежилетів за завищеною ціною, невиконання умов договорів з учасниками ринку, через що "Укренерго" сплатило штрафів на 285 млн грн, а також несвоєчасне підписання актів із "Гарпоком", що призвело до порушень на 11,7 млрд грн.
У статті також ідеться про те, що навесні 2022 року "Укренерго" придбало бронежилети на суму понад 20 млн грн за ціною 16,5 тис. грн за штуку, що вдвічі дорожче за ціну постачальника – 7,7 тис. грн за штуку. Видання цитує екснардепа Борислава Березу, який зазначав, що затриманий начальник департаменту безпеки "Укренерго" Сергій Тоцький, відповідальний за цю угоду, є сином генерала Володимира Тоцького, колишнього заступника СБУ часів експрезидента-втікача Віктора Януковича й організатора штурму Майдану. Також Береза пише, що Тоцький міг лобіювати інтереси братів Андрія та Сергія Клюєвих. Андрій Клюєв – ексглава Адміністрації президента України часів Януковича, колишній перший віцепрем'єр-міністр і народний депутат трьох скликань Верховної Ради, його молодший брат Сергій – нардеп чотирьох скликань, був формальним власником резиденції "Межигір'я" за часів Януковича.
У статті також згадують про те, що дружина Кудрицького Олександра Ястремська придбала земельну ділянку в Києві за $14 тис., за ринкової вартості $75 тис. На цій ділянці розташований незареєстрований будинок вартістю $300–400 тис.
"Не варто заперечувати, що численні корупційні справи дійсно впливають на ефективність роботи "Укренерго". І якщо головний енергетик країни не хоче давати предметні відповіді нашому виданню, він може зробити це публічно під час ефіру телемарафону. У тому разі, якщо голова "Укренерго" все ж таки вирішить дати відповіді нам, "Фокус" додасть їх до цього матеріалу", – підсумовує авторка.