Джерела повідомляють, що фальшиві динари імпортувалися з РФ, або друкувалися на місці.
Фальшиві лівійські банкноти обміняли на справжні долари, що сприяло девальвації динара, повідомили три джерела, обізнані з ситуацією, додавши, що деякі банкноти надрукувала Росія та експортувала в східну Лівію цьогоріч, а інші надрукували незаконно на території Лівії. Про це повідомляє Reuters.
За даними джерела в східному уряді Лівії, лівійського банківського джерела і дипломатичного джерела, Центральний банк Лівії (CBL) у Тріполі назвав нові банкноти підробленими, проте їх обмінюють на тверду валюту на чорному ринку або через місцеві банки.
Гроші були використані для фінансування інфраструктурних проєктів на сході після торішніх руйнівних повеней. Вони також можуть бути використані для фінансування діяльності російських найманців у Лівії та Сахелі, сказало дипломатичне джерело.
Про роль Росії в постачанні нових банкнот до Лівії агентству Reuters повідомила The Sentry — міжнародна розслідувальна і політична група, що спеціалізується на корупції та військових злочинах.
Від Центрального банку Лівії та російського "Гознака" коментарі журналістам отримати не вдалося.
Лівія розкололася 2014 року між ворогуючими східними і західними фракціями. Незважаючи на перемир'я 2020 року, погасити конфлікт не вдається.
У червні Держдепартамент США запровадив санкції проти російського "Гознака" за друк підроблених лівійських банкнот на суму понад 1 млрд доларів, не вказавши, де і коли були надруковані або доставлені купюри.
Ситуація з валютою Лівії та роль Росії
Росія поставила східній владі Лівії кілька мільярдів динарів із 2016 року до припинення вогню 2020 року, допомагаючи союзному східному командиру Халіфі Хафтару і підтримуваному ним уряду в Бенгазі.
Динари, імпортовані в період з 2016 по 20 рік, були офіційно випущені східним відділенням CBL в Бенгазі і мали підпис його губернатора Алі аль-Хібрі. Їх випуск посилив економічні розколи всередині Лівії, з різними обмінними курсами в різних частинах країни.
Після припинення вогню і зусиль із возз'єднання банківської системи головна філія CBL у Тріполі під керівництвом губернатора Садіка аль-Кабіра прийняла надруковані в Росії банкноти, випущені Hibri, як законний платіжний засіб.
Хібрі замінили у 2022 році. Кабір тоді заявив, що нові банкноти не повинні використовуватися, але влада східної Лівії наполягла на тому, що будь-які установи, які їх відхилять, будуть покарані.
Східна Лівія, де розташований національний парламент, фактично перебуває під контролем Хафтара, який, за даними експертів ООН, задіяв російських найманців із ПВК "Вагнер" під час бойових дій у 2019-2020 роках. Російські бійці залишилися в Лівії, заявили військові США.
"Гегемонічний контроль сім'ї Хафтара над східною частиною Лівії становить серйозну загрозу для всієї банківської системи країни", — заявив Чарльз Катер, керівник відділу розслідувань The Sentry.
Велика частина неофіційної валюти — це купюри в 50 динарів. Раніше цього року CBL опублікував заяву, в якій назвав чотири види купюр у 50 динарів:
- офіційно надруковані для центрального банку;
- надруковані в минулому "Гознаком" для східного відділення CBL під керівництвом Хібрі;
- два нові випуски, які він назвав підробленими.
Дипломатичне джерело повідомило, що один із цих випусків був більш високої якості і був надрукований у Росії та імпортований. Інші менш складні банкноти, мабуть, були надруковані в Лівії, сказало джерело.
Джерело в лівійському банку і джерело в уряді східної частини країни заявили, що на сході Лівії здійснюється незаконна операція з друкування динарів.
Як повідомили агентству Reuters три джерела, знайомі з ситуацією, динари конвертуються у тверду валюту або через обмінні пункти чорного ринку, або через депозити, розміщені в східних банках компаніями-одноденками, які використовують імпортні акредитиви для відправки доларів США з центрального банку в компанії за кордоном.
"Експортер" насправді є підставною компанією, контрольованою тими ж особами, які стоять за операцією з друку банкнот. Товари не відправляються, а долари осідають у кишенях злочинної мережі", — сказав Кейтер.
Раніше CBL на короткий час припиняла видачу акредитивів на тлі тверджень, що деякі імпортери використовували їх для отримання дешевих доларів.
Щоб протистояти впливу підроблених купюр, CBL у квітні оголосила, що до кінця серпня вилучить з обігу всі купюри номіналом 50 динарів.
Лівійський динар почав падати минулого року, але на початку 2024 року падіння посилилося. Дипломатичне та банківське джерела пов'язують це падіння з надходженням нових банкнот на схід.
Дипломатичне джерело повідомило, що "серйозну стурбованість" викликає той факт, що росіяни друкують динари, які конвертуються на чорному ринку в тверду валюту, що впливає на курс динара і в кінцевому підсумку використовується для оплати боргів, пов'язаних з ПВК "Вагнер", або для Африканського корпусу — назви російської військової присутності в Африці, що прийшла на зміну ПВК "Вагнер" після смерті засновника ПВК Євгена Пригожина у 2023 році.
Нагадаємо, раніше Фокус писав про Африканський корпус Росії і про його діяльність в Африці, зокрема, в Буркіна-Фасо.