Правління Нацбанку на засіданні 25 липня ухвалило рішення зберегти облікову ставку на рівні 13%. Це пов'язано з прискоренням інфляції в Україні
Про це поінформувала пресслужба НБУ.
Регулятор пояснив, що таке рішення було ухвалено задля забезпечення стійкості валютного ринку та наближення інфляції на прогнозному горизонті до цілі 5%.
У НБУ нагадали, що після тривалого періоду зниженняінфляція в травні відновила зростання, а в червні пришвидшилася до 4,8% у річному вимірі.
Читайте також: Чим пояснити червневий стрибок інфляції
Зазначається, що Нацбанк зберігатиме активну присутність на валютному ринку для покриття структурного дефіциту валюти, підтримання двосторонніх курсових коливань і згладжування надмірної волатильності.
"НБУ прагне забезпечити такий стан валютного ринку, який дасть змогу зберігати контроль над інфляційними очікуваннями та досягти цілі з інфляції на прогнозному горизонті", - поінформувала пресслужба регулятора.
Базовий сценарій прогнозу передбачає відновлення циклу зниження облікової ставки лише на початку 2025 року, однак у разі змін у балансі ризиків для інфляції й валютного ринку НБУ може знизити або підвищити облікову ставку в будь-який момент.
"Якщо ризики для інфляційного розвитку та валютного ринку послабляться, зокрема внаслідок можливого отримання Україною більших обсягів фінансової підтримки, НБУ розгляне можливість швидшого відновлення циклу зниження облікової ставки", - пояснили в НБУ.
"Водночас у разі суттєвого зростання цінового тиску та появи ризиків розбалансування очікувань НБУ буде готовий посилити монетарну політику", - додали там.
Облікова ставка визначає відсоток, під який НБУ надає кредити комерційним банкам, а від цього, відповідно, залежить те, під який відсоток банки надаватимуть кредити населенню та бізнесу, а також прийматимуть депозити.
НБУ знижує облікову ставку, коли немає причин очікувати інфляції. Підвищення ж облікової ставки навпаки відбувається тоді, коли країна зазнає потрясінь, економіка регресує і є передумови інфляції. Варто зазначити, що у червні 2022 року регулятор підвищив її з 10% одразу до 25% річних. І на цьому рівні вона трималася до липня 2023-го. Потім НБУ знизив облікову ставку з 25% до 22%, а у вересні – до 20%.
З 27 жовтня облікова ставка була на рівні 16%, а з 15 грудня сягає 15%. 25 січня 2024 року НБУ ухвалив рішення зберегти облікову ставку на рівні 15%, пояснивши це тим, що регулятор прогнозує більш тривалі бойові дії в Україні.
Однак 14 березня НБУ знизив облікову ставку до 14,5%, а з 26 квітня її було знижено до 13,5%. У червні облікову ставку встановили на рівні 13%.