Війна на Корейському півострові коштуватиме світу вдвічі більше, ніж вторгнення в Україну – Bloomberg
Війна на Корейському півострові коштуватиме світу вдвічі більше, ніж вторгнення в Україну – Bloomberg

Війна на Корейському півострові коштуватиме світу вдвічі більше, ніж вторгнення в Україну – Bloomberg

Війна на Корейському півострові коштуватиме світу вдвічі більше, ніж вторгнення в Україну – Bloomberg

Південна Корея є основним виробником напівпровідників, які важливі і для Китаю, і для США.

Попри те, що імовірність тотальної війни між Північною та Південною Кореями дуже низька, вона не дорівнює нулю.  В разі її початку людські втрати були б приголомшливими, а дефіцит напівпровідників, виробництво яких зосереджено у Південній Кореї, вразить ланцюжки поставок у всьому світі. Як наслідок світова економіка може скотитись у рецесію, пише у своєму матеріалі Bloomberg, спираючись на  геополітичне та економічне моделювання.

Згідно з аналізом видання, повномасштабний конфлікт на Корейському півострові може коштувати світовій економіці 4 трильйони доларів США за перший рік, або 3,9% ВВП, що більш ніж удвічі перевищує збиток від нападу Росії на Україну.

«Роль Південної Кореї як великого виробника чіпів означає, що її значення для світової економіки виходить за межі розміру її ВВП», - вказують аналітики.

Так, лише Samsung Electronics виробляє 41% мікросхем DRAM і 33% мікросхем пам’яті NAND. Її продукція є вирішальним внеском для компаній від Apple Inc. до китайського виробника смартфонів Xiaomi Corp.

Загалом Південна Корея виробляє 4% усіх електронних компонентів, які використовуються на заводах у всьому світі, і близько 40% усіх мікросхем пам’яті.

Автори матеріалу зазначають, що угода президента РФ Владіміра Путіна з Північною Кореєю, а також нещодавні погрози Кіма «знищити» свого південного сусіда оголили ризики, з якими стикається Південна Корея. Зокрема, партнерство з Росією загрожує нарощуванню ядерного потенціалу Пхеньяна.

Тотальна війна між Північною та Південною Кореєю, ймовірно, включатиме північнокорейський артилерійський обстріл ключових військових, політичних та економічних цілей у Сеулі.

Мова йде про використанні  артилерійських ракет, які можуть знищити підприємства з виробництва напівпровідників у радіусі 70 кілометрів від кордону, а також балістичних ракет малої дальності, які можуть пролетіти близько 250 кілометрів.

Загалом, майже половина виробництва Південної Кореї та більшість її напівпровідникових потужностей можуть бути знищені. Прилеглі судноплавні шляхи до Китаю, Росії та Японії також будуть порушені.

З огляду на те, що США та Китай, ймовірно, стануть на протилежних сторонах конфлікту, як це було під час Корейської війни, торгівля між економічними супердержавами світу зіткнеться з новими перешкодами та потягне за собою падіння світових ринків.

В підсумку економіка Південної Кореї скоротиться на 37,5% через зупинку промислового виробництва та експорту. Відсутність напівпровідників із Південної Кореї, падіння торгівлі зі США та збої в доставці  спричинять  падіння ВВП Китаю на 5%. Також дефіцит мікросхем і падіння ринків означатимуть  падіння ВВП на 2,3% у США.

Світовий ВВП впаде на 3,9%. Південно-Східна Азія, Японія та Тайвань — залежні від чіпів Південної Кореї та вразливі до перебоїв у морському судноплавстві — зазнають найбільшого удару.

Автори зазначають, що війна залишається малоймовірним варіантом розвитку подій, і не в останню чергу тому, що вона майже напевно призведе до смерті лідера КНДР Кім Чен Ина.

«Кім достатньо розумний, щоб не бути суїцидальним», — зазначив професор досліджень безпеки в Азіатсько-Тихоокеанському центрі досліджень безпеки Даніеля К. Іноує Ламі Кім.

Він припускає, що найвірогіднішим сценарієм розвитку подій на півострові є постійна керована напруга між країнами.

Додатково ситуацію може порушити нове президентство Дональда Трампа. Його політика щодо Південної Кореї може призвести до змін у спільних військових навчаннях, розгортанні американських стратегічних засобів і американських військових, які зараз дислокуються в країні.

Водночас війна  не єдиний шлях до кризи на Корейському півострові:. Її може спровокувати і крах режиму Кіма. Зосередження влади на одному лідері з проблемами здоров’я та бідність у країні можуть спричинити до серйозної турбулентності.

Смерть Кіма може призвести до протистояння між військами США та Південної Кореї та військами Північної Кореї та Китаю, які зроблять усе можливе, щоб запобігти розширенню впливу США на весь півострів.

За цим сценарієм, за оцінками Bloomberg Economics, Південна Корея зазнає падіння  ВВП на 2,5% через збої в промисловому виробництві та погіршенні прогнозів. У свою чергу  ВВП Китаю, США та світового ВВП впадуть на 0,5%, 0,4% та 0,5% відповідно.

Росія демонструє відверте нехтування режимом санкцій Ради Безпеки ООН щодо Північної Кореї та пішла далі — сформувала військовий союз з КНДР, що складає пряму загрозу безпеці на Корейському півострові. Таким чином Москва власноруч зняла запобіжники, які стримували Південну Корею від постачань зброї Україні. «Чи надасть Південна Корея смертельну зброю Україні?» аналізувала асоційована старша аналітикиня Центру "Нова Європа" Наталія Бутирська.

Джерело матеріала
loader
loader