Причини пришвидшення інфляції
За словами спеціалістів Нацбанку, надалі інфляція пришвидшиться, але вже в наступному році почне знижуватися. Основними причинами є збільшення витрат бізнесу на оплату праці та електроенергію.
Попередні оцінки інфляції в липні підтверджують її подальше прискорення. Регулятор очікує збільшення інфляції за підсумками третього кварталу цього року до 7,9%.
Після тривалого періоду зниження інфляція в травні відновила зростання, а в червні пришвидшилася до 4,8% у річному вимірі. Така інфляційна траєкторія була лише незначно нижчою за прогноз НБУ, опублікований в Інфляційному звіті за квітень 2024 року. Нижча, ніж очікувалося, динаміка цін на продукти харчування компенсувала суттєвіше підвищення тарифів на електроенергію для домогосподарств,
– говорять в НБУ.
Прогноз щодо інфляції
Водночас базова інфляція (5% р/р у червні) відповідала прогнозу Нацбанку. Фундаментальний ціновий тиск посилювався через збільшення витрат бізнесу на оплату праці й електроенергію. Крім того, на динаміці окремих компонентів базового індексу споживчих цін позначилося послаблення обмінного курсу гривні.
Інфляція ж залишатиметься помірною – 8,5% на кінець року за оновленим прогнозом НБУ. Цьому, зокрема, посприяють заходи НБУ із захисту гривневих доходів і заощаджень населення від інфляції та забезпечення стійкості валютного ринку. Стримуючий вплив на ціни матиме й подальша дія мораторію на підвищення житлово-комунальних тарифів на газ, опалення та гарячу воду.
Ціновий тиск, на думку фахівців зберігатиметься в наступні місяці через подальше збільшення витрат бізнесу, підвищення акцизів, а також вичерпання ефектів значних минулорічних врожаїв і негативного впливу літньої посухи на нинішню врожайність. Подальша дія мораторію на підвищення житлово-комунальних тарифів на газ, опалення та гарячу воду також буде стримуючим фактором для зростання цін.