Ретрорефлектори можуть стати надійними маяками для майбутніх місій на Місяць і NASA переконалося в їхній працездатності.
Пристрої для відбиття світла, відомі як ретрорефлектори, є свого роду маяками, за допомогою яких майбутні астронавти на Місяці могли б визначати своє місце розташування. Також вони можуть допомогти у виявленні тих чи інших космічних апаратів, які перебувають на поверхні Місяця. Ці пристрої також корисні для визначення більш точного місця посадки для астронавтів або посадкових модулів. Орбітальний апарат NASA випробував працездатність одного з ретрорефлекторів, який встановлений на японському посадковому модулі SLIM, пише Phys.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Орбітальний апарат NASA Lunar Reconnaissance Orbiter передав лазерний промінь на маленький ретрорефлектор, встановлений на борту посадкового модуля SLIM. Після чого на орбіту вирушив сигнал у відповідь. Згідно з повідомленням NASA, обмін лазерними променями відбувся ще в травні цього року, коли Lunar Reconnaissance Orbiter перебував на висоті 70 км над поверхнею Місяця.
Те, що ретрорефлектор, встановлений на модулі SLIM, зміг відбити лазерне світло і відправити його назад на орбіту, є великим досягненням для NASA. Американці встановили світловідбивний пристрій на японський модуль, але він приземлився не так, як потрібно.
Ретрорефлектори зазвичай кріплять до верхньої частини посадкових модулів, а тому орбітальному апарату легко надіслати до нього лазерний промінь із приладу для вимірювання висоти і положення, щоб той відбився назад. Але SLIM приземлився на бік, що обмежило можливість відправки лазерного променя. Вчені змогли визначити потрібне положення Lunar Reconnaissance Orbiter на орбіті, щоб апарат зміг правильно отруїти лазерний сигнал і це йому вдалося.
За словами вчених, шанси на те, що вдасться точно визначити місце розташування модуля SLIM за допомогою відбитого лазерного світла були дуже низькими. Але нове досягнення показало, що ретрорефлектори можуть працювати в будь-якому положенні.
Загалом NASA відправило на Місяць на борту різних посадкових модулів уже 6 світловідбивних пристроїв, необхідних для навігації. Вони продовжують свою роботу, навіть незважаючи на те, що самі модулі вже вийшли з ладу. Це стосується і модуля SLIM, запущеного на Місяць у січні цього року. Про цю місію вже писав Фокус.
Важливо зазначити, що Lunar Reconnaissance Orbiter отримав лише вдруге відбите світло від ретрорефлектора на Місяці. Уперше це сталося після обміну лазерними променями з ретрорефлектором NASA, встановленим на посадковому модулі індійської місії "Чандраян-3" у грудні минулого року.
За словами вчених, ретрорефлекторам не потрібна енергія для живлення і немає необхідності в обслуговуванні, а тому вони можуть працювати на поверхні Місяця багато десятиліть. Таким чином ці пристрої можуть стати надійними маяками для майбутніх місій на Місяць.
Як уже писав Фокус, фізики наблизилися до розгадки таємниці, чому корона Сонця гарячіша, ніж його поверхня. Вчені вивчили аспекти явища під назвою кінетичні альвенівські хвилі в спробі розгадати давню таємницю фізики Сонця.
Також Фокус писав про те, яка погода на Місяці. На Місяці атмосфера дуже тонка, вона в 100 разів менш щільна, ніж на Землі, але тим не менш її змогли виміряти.