У червні Україна імпортувала "світла" як за увесь 2023 рік, — дослідники
У червні Україна імпортувала "світла" як за увесь 2023 рік, — дослідники

У червні Україна імпортувала "світла" як за увесь 2023 рік, — дослідники

Загальний обсяг, який Україна не вибирає, наближається до обсягу виробництва енергоблоку АЕС. Тому виробники електроенергії не бачать сенсу відкривати більший перетин для нашої країни.

Лише у червні поточного року Україна імпортувала електроенергії, як за весь попередній рік, але цього все одно недостатньо. Про це у розмові з "Українським радіо" констатував директор організації Центр дослідження енергетики Олександр Харченко.

За його словами, Київ не імпортує той обсяг, який міг би.

"Ми не підписуємо довготермінові контракти для того, щоб імпортувати електрику на передбачуваній стабільній базі. І це теж проблема", — зазначив він.

З одного боку, пояснив Олександр Харченко, Україна просить західні країни розширити можливість імпортувати, натомість отримує відповідь, що вона не вибирає навіть половину. Максимум, в деякі дні, забирає 60-70%. Тому країни, які виробляють та продають електроенергію, не бачать сенсу відкривати більший перетин.

Важливо Осінь без світла. Яких відключень очікувати українцям через місяць

Гроші споживачів — на закупівлю електроенергії

Електроенергія ж не вибирається через брак грошей на купівлю. Тому, як зазначив Олександр Харченко, після росту тарифів для населення, на базі додатково отриманих грошей, на його думку, необхідно закуповувати "невикуплену" електрику, щоб зменшити обмеження населенню.

"Є механізм, є постачальники універсальних послуг відповідні, є державний трейдер "Енергетична компанія України". Передайте їм замовлення, чи самі купуйте, але імпортуйте для населення на ці гроші обсяги, забивайте перетин повністю", — зазначив він.

Також він наголосив, що вигідніше купувати електрику у закордонних постачальників за довготерміновими контрактами, хоча б на пів року. Це, підкреслив експерт, буде значно дешевше, ніж купувати на ринку "на добу наперед". За його словами, ці додаткові обсяги будуть еквівалентні щонайменше парі вугільних енергоблоків.

Загальний же обсяг, який Україна не вибирає, наближається до обсягу виробництва атомного енергоблоку.

"Тобто, фактично, імпорт може стати зайвим атомним енергоблоком в системі за умови, що цю електрику будуть нормально купувати", — розповів директор Центру дослідження енергетики.

Імпорт електрики Україною

Як повідомляв аналітичний центр DiXi Group із посиланням на дані Energy Map, у червні Україна імпортувала 858 400 МВт·год електроенергії, що на 6% більше, ніж було закуплено за весь 2023 рік (806 400 МВт·год). Наголошується, що це був найбільший місячний обсяг імпорту за останні 10 років.

  • 42% електрики було імпортовано з Угорщини — 357,1 тис. МВт·год;
  • по 17% надійшло зі Словаччини та Румунії — загалом 297 тис. МВт·год;
  • 16% отримано з Польщі — 138,1 тис. МВт·год;
  • 8% надала Молдова — 66,2 тис. МВт·год.

Порівняно з травнем (448,2 тис. МВт·год) імпорт зріс майже вдвічі, а з червнем 2023 року (43,7 тис. МВт·год) – зріс майже у двадцять разів.

Нагадаємо, наступні три місяці Україна може уникнути відключень світла або ж пройти їх з мінімальними обмеженнями.

Водночас ситуація з відключеннями, які діяли в Україні у липні, може повторитися взимку.

Теги за темою
електроенергія
Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader