Ефективність падає: як змусити сонячні електростанції працювати навіть узимку
Ефективність падає: як змусити сонячні електростанції працювати навіть узимку

Ефективність падає: як змусити сонячні електростанції працювати навіть узимку

Взимку ефективність сонячних батарей у середньому не перевищує 20%, але навіть так вони допоможуть у разі відключення світла. Потрібно лише правильно їх встановити й обслуговувати.

Сонячні електростанції (СЕС) користуються в Україні попитом, тому що дедалі більше людей переходять на поновлювані джерела енергії з огляду на віялові відключення електрики через обстріли ЗС РФ. Видання "Суспільне Чернівці" з'ясувало, в яку пору року в нашій країні вигідно їх встановлювати.

За словами доктора технічних наук, голови Ради Української Асоціації відновлюваної енергетики Станіслава Ігнатьєва, найефективніше сонячні панелі працюють влітку, а їхня ефективність взимку в середньому до 20%. Проте важливо враховувати географічне розташування СЕС. Якщо вони розташовані в південних областях країни, на Буковині або Закарпатті, то показник сягатиме 40%. Що стосується Києва та області, то в кращому разі можна розраховувати на 20-25%.

Керівник Обласного медичного центру соціально значущих хвороб у Чернівцях Володимир Мочульський розповів виданню, що СЕС з акумуляторами допомогла Центру пережити важку зиму 2022-2023 років без особливих незручностей. Під час відключень техніка працювала без збоїв, оскільки перемикання із загальної мережі на СЕС відбувалося за частку секунди.

За його словами, найменше енергії СЕС виробляє в жовтні, листопаді, грудні та січні, але навіть у цей період вона дає змогу економити близько 10% на комунальних платежах за електрику. Влітку ж економія набагато більша, для порівняння, у жовтні Центр заплатив за 3000 кВт, а в сонячному червні — лише за 780 кВт. У лютому було багато погожих днів, і панелі працювали набагато краще. Загалом же взимку 2022-2023 року медцентр не відчував проблем через відключення світла, адже сонячні батареї забезпечували 4-5 годин роботи.

Практично всі виробники сонячних батарей гарантують, що їхня продукція пропрацює 20-25 років. Встановивши фотоелементи, користувач зможе отримувати "зелену" енергію протягом цього терміну. Найбільша її кількість генеруватиметься влітку. Важливо акумулювати цю енергію, щоб мати можливість живити пристрої в негоду або взимку. Ігнатьєв попереджає, що, приміром, цієї зими відключення електроенергії в Україні можуть почастішати, тож накопичена сонячна енергія допоможе працювати та жити комфортно.

На ефективність роботи СЕС взимку впливає не тільки те, як, де, під яким кутом вона розташована, а й наявність снігу, похмура погода. Сніг із фотоелементів потрібно зчищати і робити це дуже акуратно. Панелі можна розмістити не тільки на даху будинку, а й на балконі, на даху гаража, на подвір'ї, встановивши спеціальні каркаси просто на землі, каже співробітниця компанії зі встановлення фотоелементів Анастасія Шишковська.

Потужність станції також важлива. Шишковська рекомендує розрахувати, скільки домогосподарство споживає енергії за рік, і вже потім визначити, якої потужності має бути СЕС.

Що потужніша СЕС, то дорожче вона коштуватиме. Мінімум для домогосподарства — пристрій на 5 кВт. У середньому він обійдеться в 5 тис. доларів США (включно з гібридним інвертором і акумуляторами). Одномоментно з акумуляторів рекомендується брати 50% потужності, тобто якщо батарея потужністю 5 кВт, то вона може заряджати техніку на 2,5 кВт. Цього вистачить на підживлення холодильника 200 Вт*год, телевізора 50-150 Вт*год, пральної машини 3 кВт*год, LED-лам, зазначає Шишковська.

Раніше ми писали про те, чи можна заробити за допомогою сонячних станцій в Україні. У Центрі громадського моніторингу та контролю вважають, що власники малопотужних сонячних енергостанцій не зможуть заробити на продажу державі надлишків здобутої енергії. Але вигода у встановленні фотоелементів все ж є.

Джерело матеріала
loader
loader