Федеральний суд округу Колумбія ухвалив, що компанія Google зловживала своїм становищем на ринку, щоб «придушити» конкуренцію серед пошукових систем. Про це пише The Washington Post. Таким чином, уряд США переміг у першій великій антимонопольній справі проти технологічного гіганта за більш ніж два десятиліття.
«Google – монополіст, і він діє відповідним чином, щоб зберегти монополію», – наводить видання витяг з 276-сторінкового рішення судді Аміта Мехта. «Необмежене підвищення цін сприяло різкому зростанню доходів Google і дозволило їй підтримувати високі та надзвичайно стабільні операційні прибутки», – також йдеться у рішенні суду.
Суд погодився з висновками Мін'юсту США про те, що компанія порушила антимонопольне законодавство, уклавши контракти з Apple та іншими виробниками смартфонів, які зобов'язують встановити Google як пошукову систему за умовчанням. Також суддя ухвалив, що компанія поставила своїх конкурентів у невигідне становище на ринку реклами.
За словами судді, монополізувавши пошук на телефонах та у браузерах, Google зміг послідовно підвищувати ціни на онлайн-рекламу без жодних наслідків. «Докази, отримані в ході судового розгляду, переконливо свідчать про те, що монопольна влада Google, що підтримується ексклюзивними дистриб'юторськими угодами, дозволила Google підвищити ціни на текстові оголошення без будь-яких суттєвих обмежень конкуренції», – заявив суддя Мехта.Google контролює близько 90% ринку онлайн-пошуку та 95% на смартфонах.
«Ця перемога над Google – історична перемога для американського народу. Жодна компанія – незалежно від того, наскільки вона велика чи впливова – не стоїть вище за закон», – йдеться у заяві генерального прокурора США Мерріка Гарланда. Прессекретар Білого дому Карін Жан-П'єр також привітала рішення суду.
Президент Alphabet (володіє Google) з глобальних питань Кент Вокер повідомив, що компанія планує оскаржити це рішення. Компанія неодноразово заявляла, що користувачі самі обирають, яким пошуковцем користуватися на своїх смартфонах. У вересні суд почне розглядати ще одну справу проти Google через її становище на ринку реклами. Аналогічні позови були подані проти Apple, Amazon та Meta.
У чому винен Google?
Антимонопольні органи стверджують, що Google незаконно утримує монополію на онлайн-пошук та пов'язану з ним рекламу. Уряд заявив, що Google протягом десятиліть платив Apple, Samsung та іншим компаніям мільярди за пріоритетне розміщення на смартфонах та веб-браузерах. Ця позиція за умовчанням дозволила Google створити саму використовувану пошукову систему у світі і забезпечила понад $300 млрд річного доходу, що в основному генерується пошуковою рекламою.
Після оголошення судового рішення акції Alphabet впали майже на 4,5% до $159,25 на закритті в Нью-Йорку. Реклама Google склала 77% від загального обсягу продажу Alphabet у 2023 році. Apple, яка в залежності від вжитих заходів може втратити мільярди доларів на виплатах Google за те, щоб її пошукова система стала стандартним браузером на iPhone, впали на 4,8%, до $209,27.
РанішеРосія оштрафувала компанії Google і TikTok через невиконання розпорядження регулятора зв'язку Роскомнагляд щодо забороненого контенту.Таганський районний суд Москви оштрафував Google на 5 млн рублів ($58 038) і TikTok на 4 млнрублів за те, що вони не змогли виявити контент, який дуже схожий на контент, який їх раніше зобов’язали видалити.