Аномально спекотна погода, яка спостерігалася в Україні в липні, позначилася не тільки піковими навантаженнями на енергосистему, але й завдала неабиякої шкоди сільському господарству. Особливо постраждали кукурудза, соя та соняшник. Що це означає для українців та чи зростатимуть ціни на харчі?
Україною пройшла аномальна спека. І це ще не кінець, адже на зміну африканській спеці прийшли затяжні дощі. А це, попереджують експерти, ризик гниття та хвороб, які після дощів можуть перекинутися на посіви. Які продукти можуть подорожчати та чи можуть негативні погодні умови позначитися на продовольчій безпеці країни, дослідив Фокус.
Список продуктів з обмеженим терміном зберігання: чому він став більше
Кабінет Міністрів постановою від 30 липня 2024 р. №859 розширив затверджений перелік сільськогосподарської продукції, що має обмежений термін зберігання, та перелік продукції, що має особливий режим зберігання. Загалом доповнюються переліки живих тварин, товарів м’ясної та рибної продукції, субпродукції, готової та консервованої риби; кондитерські вироби, плоди, горіхи соки плодові та овочеві.
Зокрема, до переліку сільськогосподарської продукції, яка має обмежений строк зберігання, додано бджолині матки, капусту головчасту, кольрабі, цвітну, капусту листову; корнішони, салат латук і цикорій. До переліку продукції, яка має особливий режим зберігання додано олію ріпакову та гірчичну, філе окремих видів риб, м’ясо заморожене та інше.
Як повідомляє пресслужба Міністерства аграрної політики, зміни до переліку фахівці Мінагрополітики розробили у відповідь на численні звернення асоціацій виробників та переробників розширити перелік. Але навіщо це потрібно виробникам?
Як пояснила у розмові з Фокусом експертка Світового Банку Оксана Руженкова, по-перше, це можливість чітко обумовлювати термін реалізації продукції в договорах з торговими мережами та державними покупцями (армією, закладами системи освіти та медицини тощо). Після зазначеного терміну, постачальник продукції отримає оплату за договором без будь-яких відрахувань та штрафів за некондицію та нетоварний вигляд.
По-друге, торговій мережі та покупцю доведеться дотримуватись температурного режиму зберігання продукції, що особливо важливо в умовах відключення електроенергії.
Торговій мережі та покупцю доведеться дотримуватись температурного режиму зберігання продукції, що особливо важливо в умовах відключення електроенергії
По-третє, скорочується терміни розрахунку за поставлену продукцію, що дозволить виробникам та постачальникам мати обіг для ведення бізнесу. Також цей список передбачає особливі умови при експорті, зокрема, дотримання термінів та температурного режиму.
Погода проти врожаю: кукурудзи, соняшника та сої буде менше
Експерти кажуть, що теоретично розширення цього переліку мало б вплинути на ціни, але наразі є чинники, які впливають значно сильніше. Насамперед, це валютний курс, а також погодні умови, які цього року негативно впливають на врожай.
За прогнозами, українські аграрії цьогоріч можуть зібрати 65-69 мільйонів тонн зернових та олійних культур. Проте, каже виконавча директорка Насіннєвої асоціації України Сюзана Григоренко, загалом посівні площі в Україні скорочуються вже третій рік поспіль як для ярих, так і для озимих культур, частково через логістичні труднощі та повномасштабне вторгнення Росії, обстріли українських енергетичних систем. Через це виникають труднощі з культурами, які потрібно сушити, наприклад, кукурудзою.
"Весняно-літній період був надзвичайно складним для сільськогосподарських культур, — зазначила Сюзана Григоренко у розмові з Фокусом. — Квітень і травень були досить теплими, але майже без опадів. Станом на 9 червня запаси вологи в метровому шарі ґрунту по всій території України становили від критичних 25 мм до 125 мм, що є задовільним для цього вегетаційного періоду. Найбільш загрозлива ситуація з вологозабезпеченістю склалася у східних та південних регіонах. Йдеться про Харківську, Донецьку, Луганську, Кіровоградську, Запорізьку, Миколаївську, Херсонську області".
На Вінниччині через засуху аграрії втратять щонайменше 20% урожаю, повідомляють ЗМІ з посиланням на дані Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН. В області у першій половині липня в повітрі було зафіксовано 40 градусів за Цельсієм, а на поверхні землі — до +72. Спека негативно вплинула на посіви кукурудзи, соняшника, який через брак вологи передчасно скидає листя, сої, цукрових буряків.
Аномальна спека в Україні почалася в липні і тривала близько трьох тижнів. Експерти кажуть, що такі несприятливі умови дійсно суттєво знизять врожайність та негативно вплинуть на результат. Зокрема, це спричиняє неповне формування насіння в качанах кукурудзи: прогнозується 20-30% втрат.
"Суха та спекотна погода негативно впливає на масу 1000 насінин соняшнику, також спостерігатиметься недобір загальної маси, — каже Сюзана Григоренко. — Урожайність насіння з гектара буде знижена. А найбільше з усіх культур цього року постраждає соя. Формування бобів відбувається дуже повільно, стручки опускаються, особливо нижні. Цей процес вже обіцяє нижчий врожай, ніж очікувалося. Високі температури печуть рослину, тож боби будуть дрібними, а вага тисячі насінин — низькою".
За словами Оксани Руженкової, аномальна спека в Україні негативно позначиться на врожаях картоплі, моркви, капусти та інших борщових овочів, що призведе до зростання цін на ринках. Тож борщ восени буде дорожче.
На продуктові ціни негативно впливає не тільки погода, але й відключення електроенергії
А ось ситуація з крупяними культурами, зокрема, гречкою, цвітіння якої розпочалося в першій декаді липня, відносно непогана. Хоча й тут без збитку не обійшлося: в центральних та східних областях фахівці фіксували засихання квіток гречки та в’янення рослин. Стан посівів проса, здебільшого, задовільний.
Спека — це погано, але відсутність електрики — гірше
Водночас директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин пропонує "не наганяти апокаліпсис", бо спека та зливи є не чимось унікальним, а особливостями українського клімату. А ось те, що реально сьогодні впливає на ціну продуктів – це відключення електроенергії.
"Продукти харчування, зокрема м'ясні та молочні, вимагають охолодження сировини та відповідний температурний режим для продажу, — пояснив експерт у коментарі Фокусу. — Якщо він не дотримується, то на виході ми отримуємо втрачену продукцію, що веде до подорожчання того, що залишилося. Тому вже до кінця серпня ми неминуче побачимо подорожчання молока та м'яса".
Щодо сільськогосподарської продукції, то, каже Олег Пендзин, сьогодні оцінки та прогнози різні. Посіяли цього року менше, ніж минулого, але поки що незрозуміло, наскільки це критично. У жодному разі без продовольства Україна не залишиться, питання в ціні. І ось тут можуть бути проблеми, враховуючи, що згідно з Бюджетною декларацією соціальні стандарти не індексуватимуться три роки. Адже саме соціальні стандарти і створюють платоспроможний попит.
Важливо Далі – без соцвиплат. Чому в уряді запланували перегляд допомоги і кому її скасуютьЗа словами Олега Пендзина, овочі уродять гірше, ніж минулого року. Але з огляду на те, що їх посадили більше, дефіциту не буде. З усіх культур найбільше експерта турбують зернові, зокрема, кукурудза, від якої залежить і тваринництво, і молочна продукція.
Тож ціни зростатимуть, але більш конкретні прогнози можна буде давати лише у останній декаді серпня. Наразі різких стрибків не передбачається, і цим споживач має задовольнитися. Також експерти заспокоюють щодо продовольчої безпеки України, якій на сьогодні ніщо не загрожує. Але зменшення валу позначиться на експортних обсягах вітчизняних агровиробників.