Дослідники виявили, що бджоли не можуть нормально запилювати рослини, оскільки забруднення повітря спотворює запах квітів.
Кліматична криза, спричинена людською діяльністю, впливає на весь навколишній світ, і вчені виявили нове тому підтвердження: незвичайний експеримент показав, що забруднення повітря безпосередньо впливає на поведінку комах — вони більше не можуть нормально розпізнавати запахи рослин, пише Popular Science.
Влітку 2018 і 2019 років команда під керівництвом еколога Джеймса Райаллса провела експеримент недалеко від Редінга на півдні Англії. Вчені спостерігали за комахами та їхньою поведінкою навколо рослин чорної гірчиці.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Деякі ділянки гірчичних рослин були оточені трубами, що виділяють озон і оксиди азоту — забруднювальні гази, що утворюються навколо електростанцій і виділяються звичайними автомобілями. На інших ділянках експерименту було встановлено труби, що випускають звичайне повітря.
Результати дослідження виявилися несподіваними. Вчені виявили, що рослини, задушені забруднювальними речовинами, відвідувалися комахами на 70% рідше, а їхні квіти запилювалися на 90% рідше, як порівняти з квітами на незабруднених ділянках поля.
Водночас науковці зазначають, що концентрації забруднювальних речовин під час експерименту були значно нижчими за ті, які регулювальні органи США вважають безпечними. За словами співавтора дослідження, ентомолога з Університету Південного Квінсленду в Австралії Роббі Гірлінга, вони з командою не очікували, що результати дослідження виявляться "настільки драматичними".
Таким чином дедалі більше досліджень демонструють, що забруднення порушує привабливість рослин для комах. Автори дослідження зазначають, що багато популяцій комах уже скоротилися через вплив сільськогосподарських хімікатів, втрату середовища проживання і зміни клімату, але тепер ситуація ускладнилася.
Попередні дослідження показали, що близько 75% диких квіткових рослин і близько 35% продовольчих культур залежать від тварин, які переносять пилок. Ба більше, навіть рослини, здатні самозапліднюватися, такі, як рослини чорної гірчиці, що використовуються в експерименті, показали зниження на 14-31% успішного запилення. Причиною тому, як вважають учені, є забруднення повітря.
Автори дослідження зазначають, що все ще з'ясовують, наскільки сильними та поширеними є ефекти забруднення і як вони діють загалом. Передбачається, що забруднення може мати дивовижне розмаїття ефектів: від зміни запахів, що приваблюють комах, до спотворення здатності комах відчувати запах і запам'ятовувати його.
За словами нейробіолога з Вашингтонського університету Джеффа Ріффейлла, це дослідження ще занадто молоде, а тому, ймовірно, є лише "вершиною айсберга". Вчені побоюються, що ситуація може бути значно гіршою, ніж ми вважали раніше.
Зазначимо, що комахи часто покладаються на нюх, щоб пересуватися. Гірлінг вважає, що забруднювачі, ймовірно, змінюють запахи рослин, внаслідок чого вони стають нецікавими для комах. Кожен аромат є унікальною сумішшю десятків сполук, які хімічно активні та розкладаються в повітрі. Гази, такі як озон або оксид азоту, швидко реагують із цими молекулами й змушують запахи зникати навіть швидше, ніж зазвичай.
За словами співавтора дослідження, хіміка атмосфери в Центрі екології та гідрології Великої Британії Бена Ленгфорда, вони з колегами використовували хімічні детектори, щоб спостерігати, як змінюється шлейф квіткового запаху. Результати показують, що він не просто змінювався, але також коротшав і звужувався, а деякі сполуки в ньому і зовсім повністю зникали.
Тепер учені вважають, що нам слід розглянути нові стратегії, які дозволять нам навчити бджіл та інших комах реагувати на квіткові запахи за винагороду. Утім, навіть у цьому разі людство може зіткнутися з новими проблемами.
Раніше Фокус писав про те, що медоносні бджоли роками страждали в штучних вуликах через людей.