Голова правління НАК "Нафтогаз" Олексій Чернишов стверджує, що ринкова ціна на газ для населення складає 15 грн за кубометр, тоді як компанія забезпечує вартість у розмірі 7,96 грн. Втім, на основі чого була виведена ця цифра, зазначено не було. При цьому на ринку ціна в 15 грн за кубометр дійсно фігурує, проте це біржова ціна в межах дня. Яку навряд чи можна сприймати як ринкову – адже у всьому світі біржова ціна значно вища, ніж тариф для населення.
"Вона становить близько 15 грн за кубометр. Діє мораторій на зростання цін. Ми забезпечимо вартість у розмірі 7,96 грн на наступну зиму", – сказав він.
При цьому Чернишов зазначив, що різницю у тарифах – як і всі державні послуги – оплачує державний бюджет. А тому він є прихильником "виключно ринкових механізмів". Адже неринкові тарифи, за його словами, скорочують можливості "Нафтогазу" платити, зокрема, податки.
"Всі державні сервіси коштують грошей. Їх оплачує державний бюджет, тобто ми з вами. Ця різниця у тарифах скорочує можливості Нафтогазу сплачувати дивіденди та податки в державний бюджет. Я прихильник виключно ринкових механізмів, більше нічого не діє в світі", – йдеться у повідомленні.
Водночас нагадаємо: в Україні до повномасштабної війни запустили ринок газу для населення. І на ньому діяли десятки постачальників, які пропонували різні тарифи. Тобто, в Україні був конкурентний ринок, який і визначав ціну, зокрема й для "Нафтогазу".
Різні постачальники діють на ринку і зараз – хоча "Нафтогаз" і контролює більшу частину ринку (після націоналізації т.зв. "облгазів Фірташа"). І деякі з них продають українцям ресурс дешевше, ніж він. Наприклад:
- "ЕРУ Людям" виставив тариф у 7,7 грн за кубометр;
- "Енерджі трейд груп" – 7,799 грн за кубометр.
При цьому "Тернопільоблгаз збут" виставив таку саму ціну, як і "Нафтогаз" – 7,96 грн за кубометр. А одразу низка постачальників – лише на 2-3 коп. вище:
- "Прикарпат енерго трейд" – 7,98 грн за кубометр;
- "Полтавагаз збут" – 7,99 грн за кубометр;
- "Галнафтогаз" ПП "Окко контракт" – 7,99 грн за кубометр.
У 2022 році ж в Україні було введено мораторій на підвищення тарифу на газ. Тому "Нафтогаз" збільшити ціну на ресурс не може.
При цьому ціна 15 грн за кубометр дійсно фігурує – проте це біржова ціна в межах дня. Яку навряд чи можна сприймати як ринкову – адже у всьому світі біржова ціна значно вища, ніж тариф для населення.
Для роз'яснення розрахунку озвученої ринкової ціни OBOZ.UA звернеться до "Нафтогазу". Відповідь компанії буде опублікована після її отримання.
Як повідомляв OBOZ.UA, водночас, за тарифу 7,96 грн за кубометр, споживання 9,9 кубометра газу (соцнорма на три особи, лише плита) обійдеться клієнтам "Нафтогазу" у 78,8 грн. Також варто зважати на те, що додатково стягується плата за доставку газу. А вона різна у різних регіонах.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!