Всесвітня організація охорони здоров’я опублікувала оновлений список вірусів та бактерій, які потенційно можуть спровокувати епідемію чи пандемію. До переліку увійшли понад 30 патогенів, включаючи вірус денге, віспу мавп та серотипи вірусу грипу А. Цей список покликаний привернути увагу та зусилля вчених для запобігання великим спалахам захворювань.
Пандемія Covid-19 застала людство зненацька і водночас навчила потреби бути на крок попереду еволюції вірусів. Незважаючи на непередбачуваність і неконтрольованість цього процесу, дослідники по всьому світу уважно стежать за розвитком інфекційних захворювань і докладають усіх зусиль, щоб запобігти новим пандеміям або принаймні зустріти їх у всеозброєнні.
Щоб перемогти ворога, потрібно знати його в обличчя. Понад 200 вчених більш ніж із 50 країн провели масштабне дослідження, в рамках якого вивчили 1652 патогени, включаючи 28 сімейств вірусів та групу бактерій. На цій основі фахівці ВООЗ сформували та опублікували список із 30 пріоритетних патогенів, які становлять найбільший ризик розвитку надзвичайних ситуацій у галузі охорони здоров’я.
Критерії відбору патогенів включали вірулентність (здатність мікроорганізму викликати захворювання), контагіозність (ймовірність передачі захворювання від одного організму іншому), а також доступність вакцин та ліків проти інфекцій, що викликаються ними. Так, до переліку увійшли найбільш заразні та вірулентні віруси та бактерії, проти яких ще не розроблені вакцини або доступ до них обмежений.
Серед бактерій у цьому списку опинилися збудники холери, чуми, бактеріальної дизентерії, сальмонельозу, а також Klebsiella pneumoniae , здатна викликати пневмонію, сепсис, менінгіт та інші захворювання. Хоча деякі з цих захворювань можуть здатися давно забутими, спалахи бактеріальних інфекцій регулярно реєструються по всьому світу. За даними ВООЗ, лише у травні цього року було зареєстровано понад 46 тисяч випадків холери, більша частина яких припала на Східно-Середземноморський регіон та Африку.
До потенційно небезпечних вірусних інфекцій віднесли кілька флавівірусів, у тому числі збудники лихоманки денге та жовтої лихоманки, а також вірус Зіка. Це захворювання, що передаються з укусами комарів та інших комах, поширених у тропічних країнах. У Росії її ці інфекції не зустрічаються, але бувають завезені випадки в людей, які подорожують до Азії, Африки та Південної Америки.
Вірус, що викликає лихоманку денге, з’явився у новому списку ВООЗ недарма. З січня по квітень 2024 року понад 7,6 мільйона людей захворіли на гарячку денге. Більшість пацієнтів ця інфекція протікає безсимптомно, особливо вперше. Однак при повторному зараженні може розвинутись лихоманка, а у важких випадках – внутрішні кровотечі та ушкодження органів. Тому під час поїздок до тропічних країн дуже важливо захистити себе від укусів комарів, використовуючи репеленти та москітні сітки.
Оспа — ще одна, здавалося б, забута хвороба — теж опинилась у цьому переліку. Причому відразу два віруси: натуральної віспи та віспи мавп, або мпокс. Натуральну віспу перемогли ще у 70-ті роки, проте припинення вакцинації сприяло ослабленню колективного імунітету проти цього захворювання. У разі поширення вірусу натуральної віспи може виникнути епідемія.
Що стосується віспи мавп, спалах цього захворювання почався у 2022 році і охопив Південну та Північну Америку, Африку, Європу та Азію. З січня 2022-го до квітня 2024-го зареєстрували понад 97 тисяч випадків цього захворювання. Зараження відбувається при тісній взаємодії з інфікованою людиною (при статевому чи побутовому контакті), а також при поїданні м’яса хворої тварини. Найбільшу небезпеку мпокс становить для вагітних жінок, дітей та людей з ослабленим імунітетом — у них можуть розвинутися серйозні ускладнення, аж до смерті.
Крім перерахованих патогенів, вчені визнали пріоритетними віруси, що викликають грип А, Еболу, конго-кримську геморагічну лихоманку та інші захворювання. Цей список виявився значно більшим, ніж опублікований у 2018 році, який включав лише 12 патогенів. Проте це не означає, що нам варто чекати на страшні епідемії і крах людської цивілізації.
ВООЗ публікує перелік пріоритетних патогенів з метою направити роботу вчених у потрібне русло, щоб вирішувати найбільш значущі проблеми. У такий спосіб фахівці підсвічують слабкі місця системи охорони здоров’я, яким варто приділяти більше уваги, щоб запобігти черговим надзвичайним ситуаціям. Вивчення пріоритетних захворювань, розробка вакцин та забезпечення жителів бідних та віддалених регіонів ліками та медичною допомогою допоможуть нам запобігти потенційним пандеміям.