Дуже дивна планета Сонячної системи: чому Уран має найбільший нахил осі
Дуже дивна планета Сонячної системи: чому Уран має найбільший нахил осі

Дуже дивна планета Сонячної системи: чому Уран має найбільший нахил осі

Сьома планета від Сонця таїть у собі ще чимало секретів, які потрібно розкрити. Але одна загадка, здається, вирішена.

Планета Уран, яка розташована на відстані приблизно 2,8 млрд км від Сонця (Земля розташована на відстані 150 млн км), являє собою крижаний гігант. Це найхолодніший світ у Сонячній системі, де середня температура становить мінус 220 градусів Цельсія. Хоча інший крижаний гігант, Нептун, розташований далі, там все ж трохи тепліше. Недавні дослідження показують, що на Урані міститься набагато більше метану, ніж передбачалося. Але є ще деякі загадки, які здається розкриті, але в цьому немає повної впевненості. Річ у тім, що Уран з близької відстані вивчав тільки зонд "Вояджер-2" у 1986 році, а тому вчені не мають ще повного уявлення про цю планету. Наприклад, зараз існують лише припущення, чому Уран і Нептун розташовані так далеко від Сонця і чому Уран лежить на боці, пише IFLScience.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Уран є єдиною планетою в Сонячній системі, у якої вісь обертання нахилена надзвичайно сильно до площини його орбіти. Нахил осі обертання Урана становить майже 98 градусів, тому здається, що планета лежачи на боці обертається навколо Сонця. Тобто екватор Урана розташований майже під прямим кутом до площини орбіти, а його полюси знаходяться там, де в інших планет розташований екватор.

Уран, як і Сатурн, також має кільця. Зображення планети в інфрачервоному світлі
Фото: NASA

Орбітальний період Урана становить 84 роки і це дуже багато порівняно з 365 днями у Землі. Майже чверть кожного року на Урані Сонце світить прямо над кожним полюсом, отже інша половина планети занурена в 21-річну темну зиму. Унікальний кут нахилу осі Урана є причиною найекстремальніших сезонів у Сонячній системі.

Наразі головна гіпотеза, яка пояснює такий нахил осі Урану, полягає в тому, що в далекому минулому, мільярди років тому, в планету врізався об'єкт, що був приблизно вдвічі більший за Землю. Це призвело до його нинішнього положення і сильно вплинуло на формування крижаного гіганта.

Таким побачив Уран зонд "Вояджер-2" у 1986 році
Фото: NASA

Існує й альтернативне пояснення. Воно полягає в тому, що в Урана в минулому був великий супутник, який у міру віддалення чинив на планету гравітаційний вплив, що і нахилила так сильно вісь обертання. Точніше зрозуміти, що ж сталося з Ураном, найімовірніше, допоможе новий дослідницький зонд.

Що стосується нинішнього місця розташування Урана і Нептуна, то вчені також мають гіпотезу, як вони опинилися так далеко від Сонця. Обидві планети виникли приблизно 4,5 млрд років тому, коли гравітація змусила пил і газ з'єднатися у велику масу, яка складалася переважно з рідин.

Нинішнє положення Урана і Нептуна не дозволило б планетам зібрати достатньо матеріалу для формування, вважають учені. Тому головна гіпотеза свідчить, що обидва крижані гіганти сформувалися ближче до Сонця, де матеріал був щільнішим. Потім планети почали процес переміщення в далеку частину Сонячної системи. Вважається, що цей рух допоміг створити головний пояс астероїдів між Марсом і Юпітером, адже гравітація планет спрямовувала каміння в цю ділянку космосу.

Вважається, що саме такі кольори мають Уран (ліворуч) і Нептун
Фото: NASA

Як уже писав Фокус, фізики вважають, що паралельний Всесвіт існує і це пояснює дві загадки космосу. Згідно з новою теорією, інший Всесвіт має рухатися назад у часі.

Також Фокус писав про те, що астрономи виявили невідомий об'єкт, який може бути надшвидкісною зіркою. Цей об'єкт летить крізь нашу галактику зі швидкістю 600 км/с і може назавжди полетіти в міжгалактичне середовище.

Теги за темою
Космос
Джерело матеріала
loader