Токсичний безбілетник. "Ртутна бомба" мчить річками Арктики й загрожує мільйонам людей
Токсичний безбілетник. "Ртутна бомба" мчить річками Арктики й загрожує мільйонам людей

Токсичний безбілетник. "Ртутна бомба" мчить річками Арктики й загрожує мільйонам людей

Дослідники виявили чергову небезпеку, пов'язану з глобальним потеплінням Землі — цього разу йдеться про "токсичну ртутну бомбу".

Кліматична криза планети стала реальністю, з якою зіткнувся світ. Унаслідок цього на планету обрушилися неймовірні хвилі спеки, посухи та лісових пожеж, а погодні явища стали екстремальнішими та, ймовірно, ситуація буде ставати лише гіршою. Тепер учені виявили нову загрозу, яка нависла над планетою через глобальне потепління Землі, пише PHYS.org.

Відомо, що Арктика невблаганно нагрівається — фактично цей регіон планети теплішає вчетверо швидше, ніж у середньому вся планета. Водночас Арктика тисячоліттями утримувалася у вічній мерзлоті, яка тепер розмивається річками, а те, що було заморожене в ній, потрапляє в навколишнє середовище.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Річка Юкон протікає на захід через Аляску до Берингового моря, руйнуючи арктичну вічну мерзлоту вздовж своїх берегів. Вона також переносить за течією опади, які приховують "токсичного безбілетника" — ртуть.

У новому дослідженні команда з Коледжу літератури, мистецтв і наук Дорнсайфа при Університеті Південної Каліфорнії представила більш точний метод вимірювання кількості ртуті, що вивільняється річкою з вічної мерзлоти, а також оцінки загальної кількості ртуті, що очікує викиду.

Зазначимо, що токсичний метал становить загрозу для довкілля і здоров'я 5 мільйонів людей, які проживають в арктичній зоні. З них понад 3 мільйони живуть у районах, де вічна мерзлота, згідно з прогнозами дослідників, повністю зникне вже до середини століття.

За словами співавтора дослідження, професора наук про Землю та екологічних досліджень Джоша Веста, простими словами, в Арктиці, схоже, ховається гігантська ртутна бомба, готова вибухнути. Особливо небезпечно виглядає те, що ртуть переміщається з повітря в землю і воду.

Дослідники пояснюють, що природна циркуляція атмосфери Землі має тенденцію переміщати забруднювальні речовини у високі широти, що призводить до накопичення ртуті в Арктиці. У результаті, більша частина ртутного забруднення опиняється в Арктиці, при цьому вічна мерзлота накопичила так багато ртуті, що її "поклади" тут можуть кількісно перевершити запаси ртуті в океанах, ґрунтах, атмосфері та біосфері разом узятих.

В Арктиці рослини поглинають ртуть, потім помирають і стають частиною ґрунту, який зрештою замерзає, перетворюючись на вічну мерзлоту. Тисячі років концентрації ртуті накопичувалися у вічній мерзлоті й тепер уся вона може вирватися на волю через танення вічної мерзлоти, пов'язане з потеплінням планети, спричиненим людською діяльністю.

Команда зосередила свою роботу навколо двох північних сіл у басейні річки Юкон на Алясці:

  • Бівер, на північ від Фербанкса;
  • Хуслія, на захід від Бівера.

У своїй роботі вчені прагнули отримати більш точні результати, а тому проаналізували ртуть у відкладеннях на берегах річок і піщаних мілинах, залучивши глибші шари ґрунту. За словами співавторки дослідження Ізабель Сміт, річки насправді можуть швидко мобілізувати великі обсяги відкладень, що містять ртуть.

Дослідники виявили, що рівні ртуті у відкладеннях відповідають вищим оцінкам попередніх досліджень, підтверджуючи, що зразки відкладень забезпечують надійну міру вмісту ртуті та пропонують глибше розуміння прихованих небезпек вічної мерзлоти. Вчені також використовували супутникові спостереження, щоб спрогнозувати переміщення ртуті в майбутньому.

Цікаво, що відкладення з більш дрібними зернами містили більше ртуті, ніж відкладення з великими зернами, що вказує на певні типи ґрунтів, які можуть становити більшу небезпеку.

За словами Веста, сьогодні вивільнення ртуті з вічної мерзлоти не становить токсичної загрози, проте вчені попереджають, що ситуація швидко змінюється, як і її небезпека для людей. Водночас довгострокові наслідки можуть бути руйнівними, особливо для арктичних громад, які залежать від полювання та рибальства.

Раніше Фокус писав про нову загрозу для Землі: щось замкнене у вічній мерзлоті може вирватися з "крижаної в'язниці".

Теги за темою
дослідження вчені Земля
Джерело матеріала
loader