Учасник Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) фермерське господарство «Аделаїда» запустило масштабний проєкт з меліорації на Поліссі, започаткувавши організацію водокористувачів «Лесині джерела». Завдяки цій ініціативі Житомирщина стала прикладом для відновлення осушуваних земель через впровадження додаткового зрошення. Учасник ВАР став першим, хто впровадив гідротехнічну меліорацію на осушуваних землях регіону та отримав збільшення врожаю.
ОВК «Лесині джерела», створена торік, обслуговує територію Теснівської осушувальної системи, розташованої у Брониківській громаді Звягельського району. Основна спеціалізація господарства-засновника – вирощування картоплі. Раніше господарство діяло в двох регіонах – Херсонській та Житомирській областях. Проте після початку повномасштабної війни в Україні, діяльність на Херсонщині була припинена через окупацію, а частина співробітників переїхала до Житомирської філії.
"До 2022 року ми не розглядали нашу Житомирську філію як перспективне «картопляне підприємство», оскільки там не було гідротехнічної меліорації. Постійні втрати врожаїв через вимочки та посуху змусили нас змінити підхід. Перехід від осушення до додаткового зрошення дав змогу збільшити врожайність на 20-25%", – розповідає керівниця ОВК «Лесині джерела» Олеся Точицька.
За її словами, використовуючи досвід відновлення зрошення на Херсонщині, ОВК «Лесині джерела» розпочала нову сторінку в історії меліорації Житомирщини. Вже у 2022 році були розчищені перші 5 км меліоративних каналів, що дозволило зрошувати 70 га під картоплею. У 2023 році ця робота продовжилася: розчищено ще 12 км каналів, відновлено гідротехнічні споруди, встановлено 8 дощувальних машин, що забезпечило зрошення ще 200 га землі.
Важливим кроком стало отримання субгранту від Програми USAID АГРО. Цей проєкт передбачає закупівлю техніки для збільшення площ зрошення та подальшу реконструкцію Теснівської меліоративної мережі.
"Створення нашої організації водокористувачів йшло паралельно з розвитком водної меліорації у господарстві-засновнику. І ці два процеси невідривно пов’язані між собою. Ми закликаємо колег-аграріїв створювати власні організації водокористувачів, адже це відкриває нові можливості як для збільшення виробничих показників, так і для отримання додаткового фінансування", – підкреслили в ОВК «Лесині джерела».
Аграрії, зацікавлені у відновленні зрошення на своїх територіях, можуть скористатися алгоритмом створення ОВК за посиланням.