Україна зможе солідарно з європейськими партнерами карати Росію, беручи участь у всіх судових та слідчих діях щодо неї. І тут постає питання: чи може наша держава підпадати під дію Римського статуту в контексті злочинів, які хтось вчиняє. Радник голови ОПУ Михайло Подоляк допоміг 24 Каналу в цьому розібратися.
Чи попадає Україна під дію Римського статуту після ратифікації
Чимало "експертів" стверджують, що Україна може підпадати під дію Римського статуту з погляду злочинів, які хтось вчиняє. Однак, за словами Подоляка, це не так. Для цього необхідний факт агресії, але наша держава веде оборонну війну. Єдиним агресором є Росія, яка вдерлася на українську територію.
"Це перший злочин, який за собою тягне всі інші. Тобто все, що відбувається по лінії фронту, на окупованих та звільнених територіях. Авторами є тільки представники Росії, тобто її громадяни, які безпосередньо або планували, або виконували ті чи інші дії. Їх усіх покарають в межах кримінальних судочинств", – наголосив радник голови ОПУ.
Водночас дії України регламентовані правилами ведення оборонної війни. Згідно з 51 статтею статуту ООН, наша держава веде винятково оборонну війну. Вона може вестись, зокрема, на території країни-агресора. І в її межах українці не вчиняють жодного злочину. У разі потреби можна проводити певні слідчі дії. Однак юридичні статуси між Україною та Росією різні. Тобто оптимальні для нас, тому будемо все спокійно доводити.
Сам факт агресії – це вже перший злочин. Він вже доведений. Все інше – це тільки обставини, які обтяжують перший злочин. Це треба розуміти. Все, що робить Україна, вона робить в межах оборонної війни, захисту свого суверенітету та території, а головне – життів свого цивільного населення,
– резюмував Михайло Подоляк.