Від перших випадків до глобальної загрози: еволюція віспи мавп та сучасні виклики
Від перших випадків до глобальної загрози: еволюція віспи мавп та сучасні виклики

Від перших випадків до глобальної загрози: еволюція віспи мавп та сучасні виклики

Перший зареєстрований випадок monkeypox у людини виявили у 1970 році. Загальна кількість випадків захворювання на віспу мавп у світі вже становить понад 100 тисяч.

В аеропортах Сінгапуру з 23 серпня розпочнеться перевірка стану здоров'я туристів, які прибувають із місць, де є ризик спалахів віспи мавп, повідомляє Reuters. Цього року в цій азіатській країні вже виявлено 13 випадків зараження вірусом mpox Clade 2. У Китаї ще раніше оголосили про посилення заходів спостереження для запобігання поширенню вірусу. Як заявили в уряді КНР, люди, які прибувають з країн і регіонів, де підтверджені випадки захворювання mpox та мають симптоми хвороби, повинні доповісти митникам про свій стан при в'їзді. Такий "карантин" діятиме протягом шести місяців. Фокус зібрав, що відомо про цей вірус та чи загрожує він українцям.

Віспа мавп: як все починалося

Віспа мавп, яка зараз набуває поширення, набагато старіша, ніж вважається. Ще в XIX столітті дослідники описували захворювання у мавп з рясним висипом та досить високою летальністю. Вперше вірус було ідентифіковано у 1958 році в Копенгагені, серед мавп, яких було завезено для дослідів із Сингапуру. Скоріше за все, саме через це хвороба й отримала назву "віспа мавп" (monkeypox, mpox), але природними хазяїнами вірусу, швидше за все, є дрібні ссавці на кшталт гризунів.

Спочатку вважалося, що віспа мавп безпечна для людей, адже ті, хто спілкувався з хворими тваринами, залишалися здоровими. Однак виявилося, що в період, коли почалося дослідження вірусу, ще існувала обов'язкова вакцинація проти натуральної віспи, що, як з'ясувалося, також захищає й від "мавпячої віспи".

Перший же випадок віспи мавп у людини виявили у 1970 році в Республіці Заїр. Тоді захворіла дев'ятирічна дитина. До 2003 року ця хвороба була обмежена країнами Центральної і Західної Африки, аж поки захворілих людей не виявили у Сполучених Штатах Америки. Розслідування встановило, що зараження відбулося після контакту з луговими собаками, які транспортувалися разом із гамбійськими щурами з Гани.

Відтоді у різних країнах, в основному, африканських, періодично реєструвалися випадки цієї хвороби з декількома тисячами захворілих та десятками смертей. Так було до 2022 року, коли віспу мавп не зафіксували на європейському континенті. Адже навіть підтвердження одного випадку віспи мавп в країні вважається спалахом.

Спалах вірусу віспи 2022—2023 років

У травні 2022 року в Іспанії, Португалії, Великій Британії та США практично одночасно було виявлено приблизно 40 випадків хвороби у молодих людей, що практикують секс із чоловіками. Згодом з'явилися повідомлення про те, що хворобу "помітили" в Німеччині, Швеції, Австралії, Канаді та Ізраїлі. Станом на 22 червня в світі вже було зареєстровано 3413 випадків хвороби в 50 країнах за межами ендемічної території. 15 вересня перший випадок віспи мавп було виявлено і в Україні.

З 1 січня 2022 року загальна кількість захворілих у 110 країнах світу досягла 83 943 випадків, 75 з яких закінчилися смертю. 11 травня 2023 року Генеральний директор ВООЗ оголосив, що спалах більше не вважається надзвичайною ситуацією в галузі суспільної охорони здоров'я, але 14 серпня 2024 року ВООЗ оголосило про новий спалах мавпячої віспи.

Загалом спалах у 2022 році варіанту, відомим як Clade 2, викликав близько 140 смертей та 90 000 випадків захворювання, в основному серед чоловіків, які практикують секс із чоловіками.

2024 рік: Версія віспи Clade Ib

15 серпня видання SVT з посиланням на Агентство громадської охорони здоров'я повідомило, що у Швеції виявили перший випадок штаму мавпячої віспи під назвою Clade I. Його вважають більш заразним і смертоносним, ніж попередній варіант. Людина інфікувалася під час перебування в Африці.

Мутантна форма вірусу, яка нині стрімко поширюється Африці та викликає тривогу в експертів у галузі охорони здоров'я, є нащадком попередньої, більш м'якої версії віспи мавп та називається кладой Ib. Вона вбиває приблизно одного з 20 дорослих, інфікованих нею, та одного з 10 дітей.

Представник Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в Європі Ганс Клюґе заявив, що мавпяча віспа, незалежно від штаму, не спричинить пандемію, як під час поширення коронавірусу.

Він закликав не панікувати й висловив переконання, що медики та влада по всьому світі знають, як контролювати поширення цієї хвороби,

І поки Європейське управління охорони здоров'я оцінило ризик поширення нового варіанту вірусу в Європі як "дуже низький", Центр контролю та профілактики захворювань в Африці б'є на сполох.

Щонайменше 12 африканських країн, включаючи раніше незачеплені країни, такі як Бурунді, Кенія, Руанда та Уганда вже повідомили про спалахи Mpox. На цей час ці країни підтвердили 2863 випадки та 517 смертей, переважно в Демократичній Республіці Конго. Передбачені випадки по всьому континенту перевищили 17 000, що є значним зростанням порівняно з 7146 випадками у 2022 році та 14 957 випадками у 2023 році.

"Це лише вершина айсберга, якщо врахувати численні недоліки у нагляді, лабораторному тестуванні та відстежуванні контактів", — наголосили у Центрі контролю.

Людям пояснюють про небезпеку віспи мавп
Фото: AP

У зв'язку з цим ще 9 серпня ВООЗ розпочала прийом заявок від фармацевтичних компаній на вакцини проти віспи за умов надзвичайної ситуації (процедура EUL). Це механізм механізму екстреного допуску продукції до застосування, спеціально розроблений для прискорення поставок неліцензованих медичних засобів (зокрема, вакцин), які потрібні в умовах надзвичайних ситуацій у галузі охорони здоров'я. Така рекомендація про допуск продукції діє обмежений час та виноситься на основі аналізу ризиків та переваг. Допуск за процедурою EUL має прискорити доступ до вакцин, особливо в країнах з рівнем доходу нижче середнього, в яких вони ще не були зареєстровані національними органами, що регулюють.

Тим часом новий штам mpox Clade Ib вже зафіксували у Таїланді, яка стала першою країною в Азії, де виявили вірус мавпячої віспи. Як пише Bangkok Post, переносником хвороби став 66-річний європеєць, який прибув до Бангкока з Африки й якого госпіталізували з симптомами мавпячої віспи 15 серпня.

16 серпня Міністерство охорони здоров'я Пакистану, як повідомляє Al Jazeera, заявило щонайменше про один випадок зараження вірусом mpox. Штам вірусу, який викликав підтверджений випадок, поки невідомий.

У Аргентині, як пише The Guardian, довелося ізолювати екіпаж вантажного судна через виявлені кістоподібні ураження шкіри, переважно на грудях і обличчі, в одного з членів екіпажу індійської національності. Судно під прапором Ліберії прямувало з Бразилії.

Що таке віспа мавп

Міністерство охорони здоров'я України випустило невеличкий "довідник", в якому розповідає, що віспа мавп — це інфекційне захворювання, яке дуже схоже на натуральну віспу та у більшості випадків протікає значно легше, хоча й може призвести до летальних наслідків.

Як віспа мавп передається людині

Передача цієї віспи від людини до людини носить дуже обмежений характер й відбувається повітряно-крапельним шляхом.

Інфікування відбувається в результаті прямого контакту з кров'ю, біологічними рідинами, ураженою шкірою або слизовою інфікованих осіб чи тварин. Найбільший ризик інфікування мають члени однієї родини, якщо вони мають тривалий особистий контакт з інфікованим членом сім’ї, а також медичні працівники у випадках недостатнього дотримання правил контакту з пацієнтом.

Можливим фактором інфікування також є вживання в їжу м’яса інфікованих тварин, яке не було належно термічно оброблене.

Інкубаційний період, від часу інфікування до появи симптомів, зазвичай, становить від 6 до 16 днів, але може коливатися в діапазоні від 5 до 21 дня.

Специфічного лікування проти віспи мавп у широкому доступі немає. Наразі єдиною схваленою вакциною європейським та американським регуляторами лікарських препаратів від mpox є MVA-BN® від Bavarian Nordic.

Ознаки та симптоми віспи мавп

  • У період проникнення до організму віспа мавп супроводжується гарячкою, сильним головним болем, збільшенням лімфатичних вузлів, болем в спині, у м'язах і сильною слабкістю. Ці симптоми можуть тривати до 5 днів. Й через кілька днів починається період висипки.
  • У 95% випадків висипка виникає на обличчі, а потім поширюється на інші частини тіла, зазвичай на долоні та ступні.
  • Утім, якщо передача вірусу відбулася під час статевого акту, первинним місцем появи висипу можуть бути статеві органи.
  • До повного зникнення кірочок, які виникають внаслідок висипання, може пройти до трьох тижнів.
  • У пацієнтів також може спостерігатись збільшення лімфатичних вузлів, що є характерною ознакою віспи мавп в порівнянні з іншими, схожими захворюваннями.
Ознаки віспи мавп
Фото: REUTERS

Профілактика віспи мавп

Основним способом запобігання поширенню інфекції залишається підвищення рівня знань про цю недугу та про фактори ризику. Люди повинні знати шляхи передачі та уникати тісних контактів з інфікованими. Важливим способом профілактики, і не лише цього захворювання, залишається миття рук.

Більшість людей повністю одужують від mpox без лікування. Лікування, в основному симптоматичне та підтримуюче (зниження температури, сверблячки шкіри, болі та гідратація), включаючи профілактику та лікування супутніх бактеріальних інфекцій. Вакцинація ж забезпечує захист від захворювання.

Віспа мавп в Україні

В Україні, де вірус мавпячої віспи внесений до Переліку біологічних патогенних агентів, що підлягають епідеміологічному нагляду (спостереженню), випадків захворювання на такий різновид віспи не зафіксовано. Наразі відбувається оцінка рівня ризику спалаху цього захворювання.

Україна вже стикалася з мавпячою віспою ще до повномасштабного вторгнення, нагадав заступник Міністра охорони здоров'я України, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

За його словами, надзвичайну ситуацію, яку оголосила Всесвітня організація охорони здоров'я пов'язана з поширенням серед людей, які раніше не відносилися до "групи ризику".

Перебіг мавпячої віспи, залежно від імунітету людини, найчастіше середній або середньо-важкий і дуже рідко призводить до летальних випадків, наголосив Ігор Кузін.

Розповідь Ігоря Кузіна про віспу мавп можна послухати з 3:20 по 5:58

​Також він повідомив, що ще при опрацюванні першої хвилі Україна отримала певну кількість доз вакцини проти вірусу, якими було "щеплено" працівників, що працюють в інфекційних відділеннях лікарень та людей, які можуть мати підвищені ризики інфікування.

Ігор Кузін додав, що в Україні випадків зараження mpox не виявлено й враховуючи нинішню ситуацію з відсутністю транспортного та авіасполучення, ризики оцінюються як "достатньо низькі".

Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо ви відчуваєте проблеми, зверніться до фахівця.

Теги за темою
Здоров'я
Джерело матеріала
Згадувані персони
loader