Чи було курське вторгнення безрозсудною авантюрою або майстерним ходом?
Коли Україна святкує свій День незалежності цими вихідними, спроба відповісти на це питання так само безплідна, як і неправильна сама постановка питання. Ясно одне: вперше за більш ніж десятиліття порядок денний тепер визначає хтось, крім Москви. І це красномовно говорить про сміливість України, її доблесть і невпинне прагнення до свободи, а також про нерішучість вільного світу та колективну відмову визнати справжню небезпеку, яку Росія становить не лише для України.
Декілька місяців тому президент України Володимир Зеленський висловив сувору правду: "Наші партнери бояться, що Росія програє цю війну". Звичайно, колективний Захід не винен у тому, що Росія розпочинає війни, але ми маємо визнати, що для її закінчення будуть потрібні зусилля всіх нас, і що перекладання цієї спільної відповідальності на Україну морально неприйнятне та стратегічно необґрунтоване.
Майже сторіччя тому політика умиротворення зазнала невдачі з катастрофічними наслідками. Сьогодні зазнає невдачі політика інкременталізму - назвемо її "умиротворенням лайт". І США, і Європа мають визнати, що саме наш страх спровокувати Москву неминуче провокує Москву.
Цей цикл має закінчитися.
Наприкінці холодної війни вільний світ видихнув. Комунізм переможений, проблему вирішено. Однак загроза з боку Москви полягала в її колоніальних амбіціях як держави-Франкенштейна, а не її ідеології.
Помилка про те, що колонії існують лише за морем, приховує очевидне: Росія покладається на постійну експансію. Її вторгнення до сусідніх держав - не аномалії, а історичні моделі. Легітимність Москви та стабільність її крихкої імперії кореняться у нескінченному циклі завоювань та панування, що спирається на насильство, присвоєння історії інших народів та підпорядкування людей.
Ми невірно розуміємо і виправдовуємо Росію собі на загибель. І хоч як дивно це звучало, ми робили це охоче, незважаючи на незаперечні докази, незважаючи на явну та безпосередню небезпеку, яку вона становить не лише для України, а й для всього світу і, хоч як це парадоксально, для власного народу.
Наше завзяте Putinversteher - надання Москві презумпції невинуватості, незважаючи на її очевидну войовничість - і спроби перезавантажити стосунки лише підбадьорили Кремль. Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс сказав це найкраще: "Кого хвилює, що зробить Путін, якщо Росія програє? Нам слід більше турбуватися про те, що він зробить, якщо Росія переможе ".
Ми бачили жорстоку кампанію Росії у Чечні у 1990-х роках, але зручно відмахнулися від неї як від "внутрішньої справи". Коли Росія вторглася до Грузії у 2008 році, ми не змогли дати адекватної відповіді. За анексії Криму в 2014 році ми знову здригнулися, коли Москва силою перекроїла міжнародні кордони. І коли російські "добровольці" проникли в мій рідний Донбас, і нізвідки виникли псевдореспубліки, ми теж заплющили на це очі. Ми знали, що Москва відповідає за трагедію MH17, але знову не змогли діяти рішуче.
Наразі Росія вчиняє злочин агресії, а Україна захищає свободу. При цьому світова спільнота вагається, зволікає і в багатьох випадках зраджує. Як ми можемо не бачити жорстокості наших дій – допомагаючи Україні лише утримувати лінію фронту, що є недостатнім для вигнання агресора? Ми не можемо просто відмахнутися від цієї проблеми: Москва не зупиниться, доки ми її не зупинимо. І пошук золотої середини – це самообман.
Історія показала, що, зіткнувшись зі слабкістю та нерішучістю, Росія йде на ескалацію; але, зіткнувшись із силою та рішучістю, вона відступає. У 1989 році, будучи ядерною наддержавою - і одною з двох у світі на той момент - Радянський Союз програв війну в Афганістані та пішов додому. Його не менш жорстокий нащадок, проте, очевидно виграв кожну розпочату війну, і результати очевидні.
Однак після того, як Україна взяла під контроль десятки населених пунктів у Курській області, російські чиновники стримали ядерне брязкання зброєю. Путін не оголосив мобілізацію та не оголосив війну. Натомість він назвав зусилля Росії "антитерористичною" операцією, щоб уникнути застосування військової доктрини. Теоретично Росія могла б закликати Шанхайську організацію співробітництва активувати свою версію статті 5 - але вона цього не зробила. Натомість сильна людина в Кремлі здається паралізованою. І після багатьох років західного самостримування, яке підбадьорило Москву, ми нарешті бачимо, якою є ефективна деескалація.
Якщо Москва знову підвищить ставки у відповідь на бездіяльність Заходу, нам не буде кого звинувачувати, крім самих себе. Вільному світу потрібно виправдати свою назву, взяти на себе зобов'язання здобути рішучу перемогу України та принести міцний мир до Європи – континент, успіх якого корениться у його повоєнному етосі.
Ендрю Чахоян , академічний директор Амстердамського університету, який раніше працював в уряді США і курирував регіональні урядові відносини у Всесвітньому економічному форумі (включаючи Україну та Росію), для Politico .