Догляд за членом сім’ї: у яких випадках його можна встановити
Догляд за членом сім’ї: у яких випадках його можна встановити

Догляд за членом сім’ї: у яких випадках його можна встановити

Догляд за членом сім’ї: у яких випадках його можна встановити

Відповідь дали юристи.  

В Україні триває воєнний стан, який було оголошено через повномасштабне вторгнення Росії. В цей час діють інші правові норми.

Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, у яких випадках можна встановити догляд за особою.

Догляд може бути встановлений над:

  • дітьми з інвалідністю;
  • дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги;
  • громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями;
  • невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися;
  • особами з інвалідністю I групи;
  • особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії потребує постійного стороннього догляду.

Хто може здійснювати догляд

За особами, зазначеними в п. 1-5, можуть здійснювати догляд повнолітні дієздатні члени сім'ї, які:

  • проживають разом із особою, яка потребує догляду;
  • пов'язані з нею спільним побутом;
  • мають взаємні права та обов'язки.

Спільне проживання у цьому разі можна підтвердити за допомогою «прописки» за однією адресою або акту про проведення обстеження сім’ї.

За особами, зазначеними в п.6, можуть здійснювати повнолітні дієздатні особи, які зареєстровані на одній житловій площі з людиною, яка потребує догляду.

Тобто, в цьому випадку не обов'язково бути пов'язаними родинними відносинами, проте обов'язково мати спільну «прописку».

Яка особа вважається людиною похилого віку

За законодавством України громадянами похилого віку визнаються особи, які досягли пенсійного віку (а це 60 р.), а також особи, яким до досягнення зазначеного пенсійного віку залишилося не більш як півтора року.

Водночас, в Порядку надання допомоги на проживання ВПО вказано, що право на продовження виплат, серед іншого, має особа, яка доглядає особою, яка досягла 80-річного віку. Тобто, для визначення права на виплати ВПО, планка похилого віку суттєво підвищена.

Чим підтверджується потреба особи в сторонньому догляді

У всіх випадках потреба в сторонньому догляді підтверджується медичною документацією, форми якої затверджені Міністерством охорони здоров’я.

Чим підтверджується факт здійснення догляду

Факт здійснення догляду підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за іншою особою, яка потребує постійного догляду. Такий акт складається на підставі звернення особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у місті адміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду.

 Якщо особа, яка здійснює догляд, претендує на компенсацію за здійснення догляду, береться до уваги її майновий стан. Так, такі особи повинні мати середньомісячний дохід за попередній квартал, менший за прожитковий мінімум, станом на 1 січня року, в якому звертаються за отриманням цієї компенсації.

Нагадаємо, чи може виїхати за кордон чоловік, який здійснює постійний догляд за батьком.

Джерело матеріала
loader
loader