В епоху СРСР втручання в екосистеми, зміни течії річок та вирубка лісів вважалися доволі прогресивними діями. Влада навіть хотіла втрутитися в екосистему Берингового моря і відгородитися від Аляски.
Ініціатива зведення бар'єру, який відокремлює Росію та США активно розглядалася у 1970-ті роки. OBOZ.UA розповідає про деталі грандіозного плану.
Берингова протока розглядалася інженерами як "висота", яку можна і потрібно взяти. За часів Російської імперії звучали ідеї про з’єднання континентів мостом чи тунелем.
Але питання було не лише в тому, щоб збудувати міст. Потрібні були додаткові тисячі кілометрів доріг. А Берингове море поєднує не найбільш населені частини як Росії, так і США.
Типово радянська ідея була озвучена інженером Вороніним, який вирішив, що треба власними силами "покращити" клімат Далекого Сходу, заблокувавши надходження туди холодних вод із Арктики. Підхід був дійсно радикальний – ніяких мостів чи тунелів, потрібно відгородитися від США і повністю засипати Берингову протоку.
Ще один радянський вчений Борисов продемонстрував власний план зміни клімату. Новий проєкт був глобальним – Борисов пропонував "витягти з-під льоду все російське Заполяр'я". Для цього було потрібно "лише" приборкати течію Гольфстрім. За цим "геніальним" планом течія мала піти "на глибину", а на поверхні в Північному Льодовитому океані панували б холодні води.
Тепер замість планів засипати протоку з’явилися ідеї побудови дамби, щоб потім відкачувати воду з північної частини. Гігантські обсяги води мали завантажувати атомні насоси. Розрахунки були такими: рівень Чукотського моря мав поступово знижуватися, а теплі течії Гольфстріму піднялися б десь через 6 років.
На щастя, природа підводних течій на той час була ще недостатньо вивчена, а на будівництво дамби пішли б десятиліття і значні фінансові вкладення. Тож влада так і не взялася за "грандіозний" проєкт зміни клімату.
Раніше OBOZ.UA розповідав, як в СРСР випробували ядерну зброю на власних солдатах та чим закінчилася таємна операція "Сніжок".
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.