Яке свято відзначають 2 вересня: важливі події цього дня
Яке свято відзначають 2 вересня: важливі події цього дня

Яке свято відзначають 2 вересня: важливі події цього дня

Щороку 2 вересня Україна вшановує своїх нотаріусів, а світ святкує завершення Другої світової війни. Іменини за церковним календарем цього дня відзначають Анатолій, Антоній, Василь, Віктор, Володимир, Іван, Леонід, Михайло, Микола, Павло, Петро, Пилип, Стефан.

Які інші свята випадають на 2 вересня розповідає OBOZ.UA. А також про знаменні історичні події та про історичні постаті та знаменитостей, народжених цього дня.

Свята 2 вересня

День пам'яті преподобних Антонія і Феодосія Печерських – Православна церква України цього дня вшановує пам’ять засновників Києво-Печерської Лаври і основоположників традицій чернецтва у православ’ї.

День закінчення Другої світової війни – саме цього дня Акт про капітуляцію підписала Японія. Церемонія підписання документа відбулася 2 вересня на борту лінкора ВМС США "Міссурі". У найстрашнішій війні в історії людства було поставлено крапку.

День нотаріату України – щороку у другий день вересня своє професійне свято відзначають українські нотаріуси. Свято вшановує внесок нотаріусів у розбудову правової держави.

Всесвітній день кокоса – для нас цей тропічний плід здається справжньою екзотикою. А для мешканців Азіатсько-Тихоокеанського регіону він є одним з найважливіших продуктів. Кокос вважають надзвичайно корисним плодом, здатним збагатити будь-який раціон, і цього дня організовують різні заходи, спрямовані на його популяризацію.

День коригування календаря – після прийняття Британського закону про календар у 1751 році, уже в 1752 Британія перейшла на григоріанський календар. Але, щоби зробити це, імперії довелось буквально пропустити 11 днів. Тому того року жителям Британії та американських колоній довелось пережити унікальний досвід – вони лягли спати 2 вересня, а прокинулись уже 14. Ця зміна також призвела до того, що Новий рік почали святкувати 1 січня.

Історичні події 2 вересня

490 до н. е. — грецький воїн Фітіпід прибіг до Афін, щоби сповістити про перемогу над армією перського царя Дарія I біля Марафону. На його честь на відновленій Олімпіаді в Афінах (1896) відбувся забіг між Марафоном і грецькою столицею. Відтоді довгий забіг, названий марафоном, став обов'язковою частиною олімпійської програми.

31 до н. е. — битва при Акції. Марк Віпсаній Агріппа, воєначальник римського консула Октавіана, розбив флот єгипетської цариці Клеопатри.

1192 — англійський король Річард I Левове Серце уклав у Яффі мирну угоду з султаном Саладином, третій хрестовий похід було завершено.

1666 — спалахнула Велика лондонська пожежа і за три дні знищила 10 000 будівель, включно із собором Старого Павла.

1789 — засновано міністерство фінансів США.

1794 — з ініціативи французького еміґранта, герцоґа Армана Еммануеля дю Плессі де Рішельє на узбережжі Чорного моря почалося будівництво Одеси.

1831 — вийшла друком перша частина "Вечорів на хуторі біля Диканьки" українського письменника Миколи Гоголя.

1834 — Семюел Кольт запатентував свій револьвер.

1870 — після поразки в битві біля Седана, французька армія капітулювала і здалась в полон пруським військам. Французький імператор Наполеон III зрікся престолу, Франція знову стала республікою.

1889 — в Маріуполі почав працювати морський порт

1898 — британські війська генерала Горація Кітченера в битві біля Омдурмана здобули перемогу над 50-тисячною мусульманською армією (одним із британських підрозділів командував лейтенант Вінстон Черчилль). Повстання під проводом Мухаммеда Ахмеда (Магді) було придушене.

1935 — Джордж Ґершвін завершив роботу над оперою "Поргі і Бесс".

1944 — Фінляндія розірвала дипломатичні стосунки з Третім Рейхом і поставила вимогу до 15 вересня вивести зі своєї території всі німецькі війська.

1945 — в гавані Токіо на борту лінкора "Міссурі" було підписано Акт Капітуляції Японської імперії у Другій світовій війні. Свої підписи під ним поставили представники США, Республіки Китай, Великої Британії, СРСР, Австралії, Канади, Франції, Нідерландів і Нової Зеландії.

1945 — Демократична Республіка В'єтнам проголосила незалежність.

1958 — вперше вийшло в ефір телебачення Китайської Народної Республіки.

1978 — учасник групи "Бітлз" Джордж Гаррісон одружився з Оливією Тринідад Аріас

1987 — почався суд над німецьким пілотом Матіасом Рустом, котрий в травні цього ж року перелетів радянсько-фінський кордон і посадив свій літак на Красній площі в Москві. За порушення кордону Руста засудили на 4 роки ув’язнення, але він був звільнений 3 серпня 1988 року.

1990 — у Тирасполі проголосили невизнану Придністровську Молдавську Республіку.

1991 — США визнали відновлення незалежності Латвії, Литви й Естонії.

1996 — в Україні замість карбованця ввели нову валюту — гривню.

2015 — Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про створення Національної поліції України

2021 — за участю Президента України Володимира Зеленського у Вашингтоні було відкрито "Український дім".

Знаменитості, які народились 2 вересня

1811 — Іван Вагилевич, український поет, фольклорист, етнограф, філолог, громадський діяч, член "Руської трійці"

1835 — Петро Єфименко, український етнограф та історик, повернув із небуття останнього кошового отамана Запорізької Січі Петра Калнишевського.

1869 - Хайрем Персі Максим, американський винахідник, творець глушника для зброї.

1838 — Ліліуокалані, остання королева Гаваїв (1891—1893)

1854 — П'єр В'єль, французький інженер, який 1884 року винайшов бездимний піроксиліновий порох.

1908 — Валентин Глушко, український конструктор ракетно-космічного комплексу багаторазового використання "Енергія" — "Буран".

1940 — Богдан Сорока, український художник-графік, син Катерини Зарицької та Михайла Сороки.

1959 - Гі Лаліберте, канадський бізнесмен, засновник Cirque du Soleil.

1962 — Кір Стармер, британський політик, чинний прем’єр-міністр Великої Британії.

1964 — Кіану Рівз, американський кіноактор.

1965 — Леннокс Льюїс, канадський і британський боксер-професіонал у надважкій ваговій категорії.

1966 — Сальма Хаєк, американська акторка мексиканського походження.

Раніше OBOZ.UA розповідав, у який день православні та католики будуть відзначати Великдень у 2025 році.

Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Джерело матеріала
loader