Що стримує розвиток української оборонки: депутати вирішили боротися за потепління інвестиційного клімату для ОПК
Що стримує розвиток української оборонки: депутати вирішили боротися за потепління інвестиційного клімату для ОПК

Що стримує розвиток української оборонки: депутати вирішили боротися за потепління інвестиційного клімату для ОПК

У Верховній Раді відбулося засідання робочої групи щодо покращення інвестиційного клімату в оборонній галузі України. Про перспективи вітчизняного оборонно-промислового комплексу (ОПК) та про те, що заважає йому розвиватися ще краще, розповідає OBOZ.UA.

Ініціатором зустрічі, в якій взяли участь п'ять асоціацій оборонної галузі, близько 30 компаній ОПК та десять народних депутатів із різних парламентських фракцій, стала Тимчасовою спеціальна комісія Верховної Ради із захисту інвесторів.

Основною темою розмов була констатація факту, що інвесторів наша оборонка фактично не має. Виживають самі як можуть, і з цим становищем треба щось робити. Але розпочалося засідання із позитиву.

"За 2,5 роки повномасштабної війни наш ОПК зробив величезний стрибок, я б сказала квантовий. Стрибок у плані інновацій, нових розробок, виробництва. Обсяги виробництва озброєнь та боєприпасів зросли у шість разів! Жоден сектор економіки за роки незалежності України так швидко не зростав", – сказала голова Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради із захисту інвесторів Галина Янченко.

На цьому, власне, позитив вичерпався. Як з'ясувалося, зараз підприємства вітчизняного ОПК здатні виробляти продукцію на суму 20 млрд доларів, але виробляє лише на 6 млрд: закупівлі обмежуються можливостями державного бюджету. При цьому експорт продукції, який може принести галузі та державі живу валюту, фактично заборонено. Ні, юридично він дозволений, але при цьому там стільки перепон, що всі учасники робочої зустрічі так і говорили – "заборонено".

"Наразі основні підприємства ОПК працюють у дуже вузькому секторі прибутковості, який встановив уряд. Вона обмежується 5-7%. Тільки для дронів прибутковість встановлена 25%. Нема пільгових кредитів – державна програма "5-7-9" для оборонних підприємств не працює. А про іноземні інвестиції взагалі говорити не доводиться: хто ж інвестуватиме кошти у країну, що воює, де такі ризики – обстріли і так далі", – сказав заступник голови Національної асоціації підприємств оборонної промисловості України Сергій Висоцький.

Одним словом, ключова проблема оборонної галузі України – доступ до фінансів, які б сприяли розвитку та ще більшому виробництву озброєнь.

"Сфера ОПК – одна із найбільш зарегульованих. Завдання нашої групи – розрегулювати хоча б частину ринку та масштабувати виробництво. Результати будуть просто величезні. Якщо вирішити проблему з експортом, а це щонайменше на 15 млрд доларів щорічно, то наші виробники не лише отримають необхідні їм кошти. Оборонка валютної виручки може вийти на рівень аграрного сектору та експорту IT-послуг", – резюмувала Галина Янченко.

Але поки що з валютним виторгом все погано. Її немає, а валюта якраз життєво потрібна.

"У багатьох високотехнологічних виробництвах частка компонентів іноземного виробництва сягає 95%. Та що високотехнологічних… Ми броню купуємо за кордоном – в Україні вона не виробляється, – сказав Сергій Висоцький.

Одним словом, український оборонно-промисловий комплекс зараз виживає не завдяки підтримці держави, а просто якимось дивом і першочергове завдання – це все змінити на краще.

Джерело матеріала
loader
loader