У Європі поширюється новий штам коронавірусу XEC: чим відрізняється від попередніх і наскільки небезпечний
У Європі поширюється новий штам коронавірусу XEC: чим відрізняється від попередніх і наскільки небезпечний

У Європі поширюється новий штам коронавірусу XEC: чим відрізняється від попередніх і наскільки небезпечний

Вчені попередили, що "більш заразний" варіант коронавірусу, який отримав назву XEC, починає швидше поширюватися Європою і незабаром може стати домінуючим. Його симптоми схожі на попередні штами COVID-19, враховуючи лихоманку, біль у горлі та кашель.

Але експерти кажуть, що оновлення вакцин і ревакцинацій може забезпечити достатній захист від важкої хвороби. OBOZ.UA розповідає, чим XEC відрізняється від попередніх варіантів вірусу, що спричинив довготривалу пандемію в світі, та наскільки він небезпечний.

Що відомо про поширення XEC

Цей штам є гібридом раніше виявлених підваріантів Омікрону – KS.1.1 (FLiRT) та KP.3.3. Особливістю XEC є мутації в молекулах – будівельних блоках вірусу, що робить його більш ефективним у зв'язуванні з клітинами людини.

Вперше ХЕС був виявлений у Німеччині в червні 2024 року, і з того часу випадки інфікування ним фіксувалися у Великій Британії, США, Данії та кількох інших країнах, звертає увагу в мережі Х (колишній Twitter) американський учений, директор інституту Scripps Research Ерік Топол. За його словами, поширення XEC "тільки починається".

"Для цього знадобиться багато тижнів, кілька місяців, а потім він справді зміцниться і викличе власну хвилю. Цілком очевидно, що XEC стає основним. Схоже, він стане наступним варіантом. Але до того моменту, коли його поширення досягне високих рівнів, пройде кілька місяців", – вважає він.

У Європі поширюється новий штам коронавірусу XEC: чим відрізняється від попередніх і наскільки небезпечний

Вчені відзначають, що XEC відрізняється від своїх попередників деякими мутаціями, які можуть допомогти його швидшому поширенню. Однак вони вважають, що існуючі вакцини мають допомогти запобігти найбільш серйозним наслідкам для здоров'я людини.

Професор Франсуа Балу, який керує Інститутом генетики в Університетському коледжі Лондона, підкреслив, що XEC є "невеликою перевагою з погляду поширення" порівняно з попередніми варіантами. За його прогнозами, цілком ймовірно, що XEC може стати основним варіантом COVID-19 під час наступної зими, але існуючі вакцини, як і раніше, слугують від нього хорошим захистом.

Симптоматика штаму XEC

Оскільки цей варіант є підродиною однієї лінії штаму Омікрон, симптоми XEC з тими, які мають попередні варіанти COVID-19:

– висока температура;

– лихоманка;

– біль (ломота) в різних частинах тіла;

– втома;

– біль у горлі;

– кашель;

– втрата нюху;

– втрата апетиту;

– ломота в тілі.

У Європі поширюється новий штам коронавірусу XEC: чим відрізняється від попередніх і наскільки небезпечний

Більшість людей одужують після COVID-19 протягом кількох тижнів, проте в деяких захворюваннях протікає довше.

Науковці ж радять медикам пильніше спостерігати за штамом XEC, щоб потім краще розуміти його особливості.

Про пандемію COVID-19

Нагадаємо, що Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ), яка відслідковує статистику захворюваності на коронавірус в усіх країнах світу, оголосила, що пандемія закінчилася ще в 2022 році. За офіційними даними, з моменту її початку до кінця червня 2024 року в світі було підтверджено понад 775 млн випадків зараження та понад 7 млн смертей.

Також ВООЗ підрахувала, що з кінця травня до кінця червня 2024-го було зафіксовано 135 тис. нових випадків коронавірусу, й це майже не відрізняється від попереднього місяця. Водночас кількість померлих становила за цей час понад 2 тис., що на 3% менше порівняно з попереднім періодом.

Хоча після "закінчення" пандемії та різкого падіння смертності тести на COVID-19 роблять набагато менше людей. Тому фахівці визнають, що сьогодні реальні масштаби поширення коронавірусу відстежити складніше.

Як повідомляв OBOZ.UA, в Україні теж набирає обертів нова хвиля захворюваності на COVID-19, тому аби ефективно їй протистояти, важливо вчасно виявити визначити наявність збудника хвороби. Для цього потрібно здати тест: самостійно (вартість від 182 грн) або в лабораторії (від 360 грн).

Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти OBOZ.UA гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Джерело матеріала
loader
loader