Мовні інспектори або волонтери не каратимуть за російську мову в Івано-Франківську. Про це повідомив міський голова Руслан Марцінків в інтерв'ю Укрінформу.
- Не будуть, бо ми не маємо таких повноважень. На законодавчому рівні це не передбачено. Хоча в таких країнах, як Естонія, Латвія, ці інспектори можуть карати за мову, — сказав він.
Марцінків розповів, що був прихильником лагідної українізації, але наразі вона має вийти на більш серйозний рівень.
- Якщо у 2022 та 2023 роках багато російськомовних українців переходили на державну, то тепер ми цього не спостерігаємо. Навпаки. Навіть в Івано-Франківську російської чути більше. Тому час пропагувати курси української мови, законодавство, яке її захищає, впроваджувати інші заходи. Настав час, коли кожний у нашому місті має стати мовним волонтером. Незалежно, заповнив він для цього анкету, чи ні. Від цього залежатиме, яким Івано-Франківськ буде завтра: українськомовним чи перетвориться на місто без українських цінностей. Завтра це вже буде пізно робити, — заявив він.
Мер також навів приклад Росії, яка засуджує українців за вживання рідної мови на тимчасово окупованих територіях.
- Вони не бавляться, щоб привести нам «русскій мір». То чому нам не займатись мовним питанням так, щоб утвердити «український світ»? - вважає Руслан Марцінків.
Він також заявив, що російськомовний українець, який читає Пушкіна і Лермонтова, нічим не відрізняється від росіянина, який читає те саме в Москві чи Пензі.
Міський голова розповів, що люди, які вже заповнили анкети, щоб стати мовними волонтерами, різні, їх вже більше ніж 90.
- Наймолодшому – 20 років, найстаршому – 73. Серед них є активісти з «Просвіти», «Союзу українок». Ми їх обов’язково представимо. Анкети ще надходять, — сказав він.
Марцінків розповів, що найперше активісти пройдуть співбесіду, потім – навчання, яке триватиме кілька днів.
- Ми розуміємо, що ці люди мають діяти так, щоб ворог не зміг це використати проти нас, — зазначив мер.
- Нещодавно міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків підтримав ініціативу запровадження «мовних інспекторів» у місті. Щоправда, на останньому брифінгу попросив називати їх волонтерами.
- Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь назвав не найкращою ідею називати захисників української мови «мовними інспекторами», бо цю назву можуть використати для російської пропаганди.