ЄС має модернізувати оборону через російську загрозу — заява Борреля
ЄС має модернізувати оборону через російську загрозу — заява Борреля

ЄС має модернізувати оборону через російську загрозу — заява Борреля

Високий представник ЄС Жозеп Боррель закликав до розвитку європейської оборонної промисловості й відповідних прикладних технологій на фону війни Росії проти України.

Про це він написав у власному блозі на сайті Європейської служби зовнішніх дій за нотатками після участі в конференції із технологічного суверенітету у сфері оборони COTEC у Лас-Пальмас.

Боррель наголосив, що Європі необхідно консолідувати військові зусилля з підтримки України з метою примусити Путіна сісти за стіл переговорів. Крім того, ці зусилля мають водночас посилити конкурентоспроможність Європи у критично важливих секторах оборонної промисловості та "не допустити нашого незворотного відставання у цій сфері від Росії та від інших".

За інформацією Борреля, ЄС та його країни-члени витрачають щороку 14,4 мільярда євро на дослідження та розвиток у військовій сфері. Разом з тим, Сполучені Штати витрачають на такі програми майже у десять разів більше - 130 мільярдів євро. До того ж, європейські інвестиції є фрагментованими та розподіленими між країнами-членами - лише 18 відсотків оборонного обладнання в Європі замовляється спільно, у співробітництві, решта – на національній основі.

ЄС вже почав поєднувати зусилля з оборонного виробництва. Зокрема, Європейський фонд оборони, створений в рамках багаторічного бюджету ЄС, передбачає виділення 8 мільярдів євро у сферу оборонних досліджень на період 7 років. В межах Європейського оборонного агентства був створений Хаб з оборонних інновацій ЄС (HEDI) із залученням малих й середніх підприємств та приватного бізнесу. Паралельно Єврокомісія започаткувала так звану Схему з підтримки оборонних інновацій в ЄС, завдяки якій лише цього року близько 400 європейських компаній отримали фінансування на 225 мільйонів євро.

Боррель звернув увагу на розвиток цивільних комерційних технологій, що використовуються у військовій сфері: "Російська агресивна війна проти України надала чітку ілюстрацію для цієї тенденції. Вона розпочалася із масштабної кібернетичної атаки, і саме компанія Microsoft, комерційна структура із необхідними спроможностями, здійснила кроки для захисту цифрової інфраструктури України. В той час, коли Росія спрямовувала свої атаки проти української інфраструктури Інтернет, ще один комерційний оператор, - компанія Starlink, забезпечила зв'язок для Сил оборони України".

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader