Чому Нідерланди знаходяться нижче рівня моря, але країна не під водою: несподівана відповідь
Чому Нідерланди знаходяться нижче рівня моря, але країна не під водою: несподівана відповідь

Чому Нідерланди знаходяться нижче рівня моря, але країна не під водою: несподівана відповідь

Главред дізнався, як країна, що лежить нижче рівня моря, уникнула повеней.

Нідерланди — країна, 40% території якої розташовані нижче рівня моря, а ще 30% території лише на 1 метр вище рівня моря. Тому близько 10,5 мільйонів нідерландців живуть під постійною загрозою раптових повеней. Проте голландцям вдалося приборкати водну стихію завдяки століттям зусиль.

Історична боротьба зі стихією

Проблема повеней була відомою голландцям з давніх-давен. Назва "Нідерланди" походить з німецької мови і означає "низинні землі". За історичними даними, у 1212 році шторм забрав життя 60 тисяч людей, у 1219 році — 36 тисяч, а у 1287 році — 50 тисяч. Ці катастрофи призводили до знищення сіл, ріллі та навіть цілих міст.

Під час війни з Іспанією в 1574 році голландці підірвали дамби, щоб затопити навколишні території і зупинити ворога, що коштувало їм сотень сільськогосподарських угідь і десятків тисяч людських життів у наступні роки.

Перемога над водою

Протягом століть нідерландці не лише боролися з повенями, але й активно відвойовували землі у моря. Починаючи з XII століття, вони почали зводити загороджувальні споруди з піску та землі вздовж узбережжя. Згодом з'явилися перші дамби, які регулювали рівень води в річках, розповіли експерти TED.

Справжньою революцією в боротьбі з водою стало впровадження вітряних насосів у 1634 році, що дозволило осушувати затоплені землі та перетворювати їх на польдери — родючі сільськогосподарські угіддя.

Найбільший проєкт з контролю за водою — "Зейдерзе", що дозволив у 1933 році осушити 5000 км² землі, яку раніше затоплювало море. У 1950 році стартував ще один важливий проєкт — "Дельта", який захищає дельту річки Рейн від штормів і повеней за допомогою гребель і шлюзів. Обидва проєкти вважаються чудесами сучасної інженерії.

Протягом наступних десятиліть нідерландці не зупинилися на досягнутому в боротьбі з повенями. Вони продовжили вдосконалювати проект Дельта, втілюючи нові ідеї, які допомогли захистити території вглиб країни.

Згідно з новим планом, річки, ферми та дамби були перенесені далі від берега. Це створило більше простору для накопичення води в низинних заплавах, що сприяло формуванню водойм і середовищ для місцевої фауни.

Такий підхід не лише зменшив ризик затоплень, але й дозволив звести сучасні населені пункти ближче до води. Жодне місто в Нідерландах не втілює такий різноманітний підхід до управління водними ресурсами, як Роттердам.

Це процвітаюче місто розташоване майже повністю нижче рівня моря. Коли вирують бурі, старі, густонаселені райони захищені традиційними дамбами, а нові водні райони, які спеціально підняті, часто мають зелені дахи, які збирають дощову воду. Крім того, в місті з'явилися численні споруди, які функціонують як водозабірні конструкції, такі як багаторівневі автостоянки та відкриті стадіони.

В гавані також почали з'являтися плаваючі павільйони, які піднімаються разом із рівнем води. Це перші з кількох запланованих адаптованих до плавання структур, обладнаних системами очищення води та сонячними колекторами.

Дивіться відео, як Нідерланди боролися із повенями:

Кліматичні виклики

Наукові дослідження вказують на те, що Нідерланди можуть втратити значну частину своїх земель через глобальне потепління. Рівень моря біля їхніх берегів підвищується на 5 мм щороку. За прогнозами, до середини століття рівень води може піднятися на 40 см, а до 2100 року — на 2 метри.

Навіть з сучасними системами захисту, підвищення рівня води на 1 метр загрожує 30% території країни, а на 2 метри — половині її площі. У випадку підвищення на 9 метрів, Нідерланди можуть зникнути з карти світу.

Однак нідерландці не втрачають надії. Завдяки багатому досвіду у боротьбі з природними стихіями, вони планують оновити свої захисні споруди і активно беруть участь у міжнародних програмах з протидії змінам клімату, сподіваючись уникнути найгіршого сценарію затоплення.

Що таке TED?

TED (абревіатура від англ. Technology Entertainment Design; Технології, Розваги, Проекти) — некомерційна організація в США, що займається розповсюдженням ідей, які повинні змінити світ. Конференція TED славиться своїми лекціями (TED Talks), які спочатку були зосереджені на технологіях, розвагах та дизайні, але згодом включили також природничі науки, мистецтво, освіту, культуру, бізнес, глобальні проблеми, сталий розвиток — широкі сфери тем, що разом формують наше майбутнє, пише Вікіпедія.

Вас також може зацікавити:

Джерело матеріала
loader
loader