Днями відбулася презентація результатів щорічного дослідження «Прояви корупції у земельних відносинах», проведеного дослідницькою агенцією InfoSapiens на замовлення USAID АГРО.
Метою дослідження було виявлення тенденцій та рівня корупції у земельних відносинах в аграрному секторі, а також аналіз регіональних особливостей і найбільш розповсюджених форм корупційних дій. Дослідження охопило 1,010 представників мікро-, малих та середніх агропідприємств з усіх областей України, окрім тимчасово окупованих територій.
Результати дослідження представили Сергій Кубах, керівник напряму земельної реформи програми USAID АГРО, та Анастасія Шуренкова, керівниця відділу соціальних і політичних досліджень компанії InfoSapiens.
"Наш головний результат — 16% підприємств мікро-, малих та середніх, які представляють агросектор, зізналися, що стикалися з корупційними ситуаціями протягом останніх 12 місяців", - повідомила Анастасія Шкуренкова.
За результатами дослідження найбільше корупційних випадків стосувалося отримання витягу з кадастру та процесу продовження договорів оренди землі. Більше 55% опитаних вважають корупцію "досить поширеною" або "всеохоплюючою", хоча цей показник поступово знижується.
Сергій Кубах також прокоментував результати, наголосивши на важливості земельної реформи для прозорості ринку:
"Земельна реформа має на меті не лише стимулювати економічне зростання в аграрному секторі, але й забезпечити прозорість та зменшення корупції на рівні місцевих громад. Важливо, щоб бізнес мав довіру до інституцій, що працюють на ринку землі, і ми прагнемо надати всебічну підтримку в цьому процесі. Лише за умови подолання цих викликів реформа буде ефективною та принесе стійкі результати".
Попри зусилля держави щодо прозорості земельних відносин, місцеві ради залишаються на вершині рейтингу корупційності, згідно опитувань, проведених в рамках дослідження.
“На жаль, ми бачимо, що сільські, селищні та міські ради залишаються лідерами у сприйнятті їх як найбільш корумпованих державних органів. Вони зберігають цю позицію вже четвертий рік поспіль, і для середнього бізнесу їхнє сприйняття як корумпованих, на жаль, лише зростає. На другому місці знаходиться Держгеокадастр, проте тут, навпаки, ми спостерігаємо зменшення сприйняття цього органу як корумпованого. Щодо інших органів, рівень їх сприйняття як корумпованих залишається в межах 2-5%, що набагато нижче, ніж у сільських рад”, - зазначила Анастасія Шкуренкова.
В таких умовах зростає важливість активної позиції агровиробників. На цьому наголосив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук:
“Для нас як для асоціації дуже важливо мінімізувати корупційні випадки, тому ми обо’язкового поспілкуємося з нашими учасниками аби сформувати пакет пропозицій до уряду на основі проведеного дослідження. Бо товаровиробники повинні не лише неформально заявляти про проблеми, а й діяти. Від активної позиції кожного з нас залежить ефективність боротьби з корупцією“.