На дебатах в Європарламенті закликали до незалежного розслідування загибелі Вікторії Рощиної
На дебатах в Європарламенті закликали до незалежного розслідування загибелі Вікторії Рощиної

На дебатах в Європарламенті закликали до незалежного розслідування загибелі Вікторії Рощиної

Доповідач від Єврокомісії наголосив, що саме Росія взяла на себе повну відповідальність за безпеку і здоров'я журналістки, коли свавільно затримала її на тимчасово окупованих територіях.

Обставини загибелі в ув'язненні в РФ української журналістки Вікторії Рощиної має встановити незалежне розслідування. Про це заявив під час дебатів у Європарламенті єврокомісар від Нідерландів Вопке Гукстра, повідомляє Укрінформ.

«Абсолютно необхідно якнайшвидше провести ретельне і незалежне розслідування, яке повністю з'ясує всі обставини смерті Вікторії Рощиної», — сказав Гукстра.

Він наголосив, що смерть Рощиної в російському ув'язненні є ще одним прикладом ігнорування Росією усіх міжнародних зобов'язань.

«За наявною інформацією, Вікторія померла під час етапування до Москви з в'язниці в Таганрозі. Саме російська влада, і ніхто інший, взяла на себе повну відповідальність за її безпеку, за її здоров'я та фізичну недоторканність, коли свавільно утримувала її на тимчасово окупованих територіях у серпні 2023 року», — сказав єврокомісар.

Гукстра заявив також, що Євросоюз вимагатиме від Росії припинити зловживати її кримінальною системою, щоб залякувати журналістів та інших громадян через політично мотивовані кримінальні справи.

Він нагадав, що нещодавно Федеральна служба безпеки Росії порушила кримінальні справи проти журналістів, які висвітлювали операцію України у Курській області. «І зараз вже щодо 14 журналістів висунуті такі абсолютно безглузді звинувачення. Це знову очевидна спроба залякати журналістів і перешкодити їм виконувати свої професійні обов'язки», — сказав доповідач.

Європарламентарі наголошують, що згідно з міжнародним гуманітарним правом журналісти є цивільними особами, тож їхня безпека і захист мають бути гарантовані в усіх конфліктних ситуаціях.

Про смерть журналістки Вікторії Рощиної в російському ув’язненні стало відомо 10 жовтня. Обставини її смерті поки невідомі. За інформацією ГУР, Рощина мала бути включена в один із найближчих обмінів полоненими. Її мали етапувати у в’язницю «Лефортово» у Москві, щоб підготувати повернення до України.

Кримінальне провадження, відкрите за фактом зникнення Рощиної, докваліфікували як воєнний злочин, поєднаний з умисним убивством.

Міжнародна організація «Репортери без кордонів» заявила, що вимагає розслідування обставин смерті Вікторії Рощиної. Міжнародна правозахисна організація Freedom House закликала міжнародну спільноту притягнути російську владу до повної відповідальності за вбивство Вікторії Рощиної.

11 жовтня голова Комітету ВР з питань свободи слова Ярослав Юрчишин повідомляв, що тіло журналістки Вікторії Рощиної найближчим часом передадуть її рідним. Втім, речник Коордштабу з питань військовополонених Петро Яценко припускав, що повернення тіла Вікторії Рощиної російська сторона затягуватиме всіма можливими способами, щоб дослідження не змогли встановити причини смерті журналістки, зокрема чи були застосовані тортури.

Врешті, тіло Вікторії Рощиної не повернули до України в рамках обміну полоненими, який відбувся 18 жовтня. 

Журналістка-фрилансерка та позаштатна авторка «Української правди» Вікторія Рощина зникла на окупованій росіянами території України в серпні 2023 року. Про це стало відомо в жовтні 2023-го. 27 травня 2024 року росіяни визнали, що утримують українську журналістку Вікторію Рощину на своїй території. 

За інформацією Медійної ініціативи за права людини, Росія могла утримувати Вікторію Рощину в слідчому ізоляторі №2 Таганрогу й у виправній колонії №77 в окупованому Бердянську, де до полонених застосовують тортури. Зокрема, Таганрог відомий як одне з найбільш жорстоких для українців місць утримання на території Росії.

Голова Комітету ВР з питань свободи слова Ярослав Юрчишин висловлював думку, що за час перебування в російському ув'язненні здоров'я Вікторії Рощиної могло погіршитись настільки, що Росія вирішила швидше віддати її на обмін. Нардеп зауважив, що українська сторона не знає, що весь цей час робили з українською журналісткою.

Читайте також:

  • Пам'яті Вікторії Рощиної
  • «Віка була самотнім метеликом, що летів на вогонь». Медійники про Вікторію Рощину
  • Смерть Вікторії Рощиної підкреслює цілеспрямовані атаки російського режиму на свободу ЗМІ в Україні, — Мартін Гарріс

Фото з відкритих джерел

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Євросоюз Єврокомісія Європарламент
Джерело матеріала
loader
loader