Зокрема, завдяки практиці скороченого робочого тижня ВВП країни зріс на 5%. Про це пише CNN.
Що дало Ісландії зменшення робочого тижня
Згідно з новими дослідженнями, ВВП Ісландії зріс на 5% за підсумками 2023 року, що є вражаюче високим показником для розвиненої економіки. Серед країн Європи з високим рівнем доходу тільки Мальта продемонструвала вищі темпи зростання. Для порівняння, у період з 2006 до 2015 року середнє економічне зростання Ісландії складало приблизно 2% на рік.
Аналітики пов’язують такі економічні досягнення країни із впровадженням скороченого робочого тижня. Так, з 2015 по 2019 рік було проведено кілька великих експериментів у державному секторі, де робочий тиждень скоротили до 35 – 36 годин замість стандартних 40, при цьому зарплати залишилися на тому ж рівні. В експерименті брали участь 2500 осіб, що складало понад 1% працездатного населення Ісландії на той час.
Дослідження показали, що продуктивність праці на більшості робочих місць збереглася на колишньому рівні або покращилася, тоді як самопочуття працівників "значно" зросло за низкою показників.
Скільки ісландців працюють за скороченим графіком
Згодом профспілки Ісландії домоглися скорочення робочого часу для десятків тисяч своїх членів по всій країні. До 2022 року 51% працівників працювали за скороченим графіком або на чотириденному робочому тижні. На сьогодні в такому режимі працює вже 59% ісландців.
Це дослідження демонструє справжню історію успіху: коротший робочий день став широко поширеним в Ісландії… і економіка є сильною за низкою показників,
– зазначає автор дослідження Гудмундур Д. Харальдссон.
Хоча економісти вже прогнозують уповільнення економічного зростання у 2024 році, аналітики підкреслюють ще один важливий аспект – низький рівень безробіття в країні, що, на їхню думку, є "сильним показником життєздатності економіки".