Із західними сусідами Україна має різні відносини та історії, тому деякі проблеми корінням сягають сторіччя, а інші виникли зовсім недавно.
Україні не потрібно дозволяти собі ставитися до країн-сусідів так, як вона не дозволила б їм ставитися до себе.
Таку думку висловив другий президент України Леонід Кучма в інтерв’ю "Інтерфакс-Україна".
Відповідаючи на запитання журналіста про те, як Україні будувати відносини з Польщею, Словаччиною, Угорщиною та Румунією, політик зазначив: "Рецепт один – взаємна повага".
За словами Леоніда Кучми, багатьох проблем можна було б уникнути, якщо прораховувати кожний власний крок.
"У моє президентське десятиріччя Україна так і робила. У підсумку з усіма центральноєвропейськими сусідами ми вибудували дружні відносини: не було конфліктів з Угорщиною (хоча етнічна картина на Закарпатті була такою ж, як і тепер), були зняті територіальні проблеми з Румунією (і вона визнала наш суверенітет над островом Зміїний, який нині є одним із символів українського спротиву)", – додав політик.
Він наголосив, що якби років десять тому Україна обрала більш гнучку модель вирішення нашого "угорського питання", Орбану було б набагато важче протягом всього цього часу обґрунтовувати перед керівництвом ЄС і НАТО свою антиукраїнську лінію.
Колишній очільник держави назвав взірцем, еталоном міждержавних стосунків відносини України з Польщею часів його президентства, майже одночасного з Алєксандром Квасьнєвським.
"Прощаємо і просимо прощення – такий був наш принцип, заповіданий папою Іваном Павлом Другим, який допомагав нам у справі примирення наших народів як тільки міг", – підсумував політик.
Тому, як розповів Кучма, він "із дуже поганим відчуттям" спостерігає за регулярними загостреннями риторики українських та польських політиків, які знову "почали будити історію".