![Чому в Україні зросла інфляція, а продовольчі товари – подорожчали](https://thumbor.my.ua/FTMc061ZQSIIjSomxEGoIYcned4=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2F1e70786dc03d1285f89a6a3482dfd5df.jpg)
Чому в Україні зросла інфляція, а продовольчі товари – подорожчали
Що відбувається з інфляцією в Україні
У вересні річна інфляція пришвидшилася до 8,6%. І, за оцінками НБУ, у жовтні вона продовжила зростати, передає 24 Канал з посиланням на НБУ. Водночас зростання як споживчої, так і базової інфляції склало 7,3% у річному вимірі у вересні, що виявилося вищим за прогнози.
Зокрема, таке прискорення інфляції викликане:
- подорожчанням продуктів харчування через гірші, ніж очікувалося, урожаї сільськогосподарських культур: це призвело до зростання цін на сировину для харчової промисловості.
- збільшенням виробничих витрат, зокрема на електроенергію та оплату праці;
- курсовими змінами через ослаблення гривні в попередні періоди.
Зверніть увагу! Посилення цінового тиску в другому півріччі 2024 року було очікуваним та передбачалося попередніми прогнозами НБУ.
Чого очікувати у найближчі місяці
Водночас ціновий тиск у наступні місяці залишатиметься. У тому числі через:
- зростання цін на продовольчі товари;
- збільшення бюджетних витрат;
- високі темпи зростання зарплат;
- підвищений енергетичний дефіцит під час опалювального сезону.
У результаті інфляція може досягти 9,7% наприкінці 2024 року. Втім, прогноз НБУ передбачає, що до кінця 2025 року інфляція знизиться до 6,9%, а у 2026 році досягне цілі у 5%.
Коли очікувати на зниження інфляції та сповільнення цін
Зниження інфляції очікується навесні 2025 року. Сповільнення зростання цін у наступному році буде можливим завдяки обережній монетарній політиці НБУ, зменшенню зовнішнього цінового тиску, поліпшенню ситуації в енергетиці та збільшенню врожаїв.![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)