Російська пропаганда заохочує завдання подвійних ударів по Україні, — дослідження Truth Hounds
Російська пропаганда заохочує завдання подвійних ударів по Україні, — дослідження Truth Hounds

Російська пропаганда заохочує завдання подвійних ударів по Україні, — дослідження Truth Hounds

Як каже юрист організації, такі дії російської пропаганди дуже складно кваліфікувати як злочин проти людяності, але вони є цінними доказами навмисного використання російськими військовими цивільних обʼєктів як мішеней для нападів.

Російська пропаганда заохочує завдавання російськими військовими подвійних ударів по Україні й намагається легітимізувати вбивства тих, хто надає першу допомогу. Про це йдеться в дослідженні громадської організації Truth Hounds.

Тактика подвійних ударів передбачає завдання вторинного удару по одному й тому ж місці за кілька хвилин після початкового. Вторинний удар зазвичай націлений на рятувальників, медиків і журналістів — тобто цивільних людей, які оперативно виїжджають на місця атаки і перебувають під захистом міжнародного гуманітарного права.

Російські офіційні джерела, медіа і військові блогери зазвичай не коментують подвійні удари, пише Truth Hounds. Коли напад вважається «успішним», російські новини зазвичай повідомляють про подію, не акцентуючи увагу на конкретній застосованій тактиці. Однак, за словами дослідників, з літа 2024 року дещо пожвавився дискурс про застосування російськими військовими тактики подвійних ударів.

Так, популярний російський телеграм-канал «Военный осведомитель» повідомив про удар по населеному пункту Буди 13 липня 2024 року, зазначивши: «Після того, як противник приступив до ліквідації наслідків, було завдано повторного удару по співробітниках українського МВС та ДСНС».

Повідомляючи про загибель начальника Харківського районного відділу ДСНС та працівників поліції, автори каналу написали, що це «не перший випадок, який демонструє ефективність подвійних ударів по місцях ліквідації наслідків від первинних "прильотів"».

Ця заява вказує на те, що російська сторона цілеспрямовано прагне спричинити жертви серед рятувальників і поліцейських, які реагують на первинні удари. Це також свідчить про те, що напад на Буди є частиною ширшої стратегії та моделі російських операцій, коли подвійні удари використовуються для посилення наслідків початкового удару. 

Крім того, 4 серпня 2024 року один з найпопулярніших російських військових аналітиків Міхаіл Звінчук повідомив про атаку російських безпілотників на нафтовий термінал у Гнівані Вінницької області, визнавши, що застосовувалась тактика «подвійного удару». 

«Спочатку було завдано три удари. Після того, як на місце події прибули пожежники, був завданий четвертий удар безпілотником «Герань», який влучив безпосередньо в резервуар. Це свідчить про те, що ми змінюємо підходи вогневого ураження, враховуючи час, необхідний для гасіння пожеж і прибуття евакуаційних команд», — сказав Звінчук.

Він визнав, що при плануванні цих нападів враховується час реагування пожежників та «евакуаційних команд», які згодом стають мішенню для наступних ударів. Він також зазначив, що так звані «евакуаційні команди», як видається, «часто» складаються з представників «українських формувань».

Також 16 серпня 2024 року російський телеграм-канал @gefestwar опублікував відео, на якому зафіксовано наслідки подвійної атаки на школу в Антонівці Херсонської області. Внаслідок першої атаки у школі виникла пожежа, після чого на місце прибули рятувальники, а незабаром росіяни завдали повторного удару. У підписі до відео автор радить цивільним особам не гасити такі пожежі, попереджаючи, що це може зробити їх мішенями для наступного удару. 

Як сказав у коментарі «Бабелю» юрист Truth Hounds Юрій Угрин, попри те що Росія очевидно виправдовує подвійні удари по цивільних цілях в Україні, дуже складно кваліфікувати такі дії російської пропаганди як злочин проти людяності. Втім, за його словами, такі заклики є надзвичайно цінними для доведення навмисного використання російськими військовими цивільних обʼєктів в Україні як мішеней для нападів.

Загалом дослідники Truth Hounds верифікували 36 випадків подвійних ударів, завданих Росією з початку повномасштабного вторгнення в Україну по 31 серпня 2024 року. Загальна ж кількість відстежених Truth Hounds інцидентів, що мають ознаки подвійних ударів, перевищує 60. При цьому, відзначають дослідники, у 2024 році намітилася чітка тенденція до зростання частоти таких ударів.

Раніше «Детектор медіа» повідомляв про те, що медійні організації почали збирати докази злочинів російських пропагандистів для того, щоб згодом їх можна було притягнути до кримінальної відповідальності.

Також ми писали про те, що Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки розробляє базу даних інформаційних злочинів, скоєних російськими медійниками та політиками, які можуть послужити доказами для доведення геноциду проти українського народу з боку РФ.

Фото: стоп-кадр з відео, на якому видно переважно цивільних осіб на місці події невдовзі після першого удару у Покровську 7 серпня 2023 року / Нацполіція

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Обстріл
Джерело матеріала
loader
loader