У марафоні показали, з якою швидкістю в телеграмі роздмухують паніку про мобілізацію
У марафоні показали, з якою швидкістю в телеграмі роздмухують паніку про мобілізацію

У марафоні показали, з якою швидкістю в телеграмі роздмухують паніку про мобілізацію

В Україні триває активне обговорення майбутнього месенджера "Телеграм". Користувачі розділилися на два табори: одні вбачають у ньому корисний інструмент, інші ж вважають телеграм загрозою.

Програмний директор ГО «Детектор медіа» Вадим Міський в ефірі телемарафону «Єдині новини» продемонстрував, з якою швидкістю пропагандистські телеграм-канали можуть маніпулювати громадською думкою.

Разом із журналісткою телеканалу «Ми — Україна» Людмилою Гаврилюк медіаексперт обрав одну з найбільш чутливих тем для українського суспільства — мобілізацію — і в режимі реального часу промоніторив, як активно ця тема поширюється у дезінформаційних каналах месенджера.

Відео (телеканал: «Ми — Україна»)

Як видно з моніторингових даних, наведених у сюжеті, щодві години на платформі з’являється кілька десятків дописів, в яких нагнітають паніку щодо мобілізації. Більшість з них — емоційно забарвлені повідомлення, які спотворюють реальність і викликають страх.

«Це і є головна загроза Telegram — він пропонує альтернативну реальність, якої насправді немає. Вона навмисно викривлена, її “приправили” емоційністю — це захоплює наші емоційні почуття і шириться з блискавичною швидкістю», — додає Вадим Міський.

Оскільки в месенджері немає належної модерації, анонімні канали безперешкодно розповсюджують фейки: «Усю дезінформацію, яка там квітне, Telegram продовжує толерувати. Ніяк на це не реагує. Зрозуміло, що за таких умов для російської пропаганди це ідеальне місце розповсюдження», — резюмував експерт із протидії дезінформації Вадим Міський.

У марафоні показали, з якою швидкістю в телеграмі роздмухують паніку про мобілізацію - Фото 1

Скриншот із сюжету телемарафону (телеканал: «Ми — Україна»)

При цьому лише незначна частка Telegram-каналів зареєстрована як офіційні медіа, що ускладнює боротьбу з поширенням неправдивої інформації. До того ж існує ризик збереження всіх даних на серверах, які ймовірно знаходяться в Росії, і до яких, ймовірно, ФСБ може мати доступ до інформації.

«Офіційна рекомендація Міністерства оборони Росії їхнім військовим — використовувати тільки Telegram для комунікації між собою. Я думаю, що ми повинні робити навпаки», — підсумовує Вадим Міський.

Раніше в ефірі марафону «Єдині новини» Вадим Міський провів експеримент та показав, чи складно створити дипфейк з російським диктатором Володимиром Путіним, в якому той оголошує виведення військ з України та складає обов'язки президента РФ. 

Фото: скриншот із сюжету телемарафону (телеканал: «Ми — Україна»)

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Джерело матеріала
loader
loader