Зовнішня політика США, підтримка України та закінчення війни: що українські експерти кажуть про президентство Трампа
Зовнішня політика США, підтримка України та закінчення війни: що українські експерти кажуть про президентство Трампа

Зовнішня політика США, підтримка України та закінчення війни: що українські експерти кажуть про президентство Трампа

Зовнішня політика США, підтримка України та закінчення війни: що українські експерти кажуть про президентство Трампа

Думки експертів щодо наслідків президентства Дональда Трампа дещо розходяться.

Дональд Трамп виграв президентські вибори США та повертається до Білого дому, з чим його ще напередодні привітали світові лідери, а також поки що чинний президент Джо Байден та кандидатка від демократів Камала Гарріс. ZN.UA запитало українських експертів, що означає, зокрема й для України, перемога Трампа у президентських перегонах.

Експосол України у Сполучених Штатах Олег Шамшур пояснив, що успіх «системи» Дональда Трампа віддзеркалює політичну, соціальну та культурну поляризацію американського суспільства на основі глибоких соціально-економічних зсувів. За його словами, базою для політичної кар’єри переможця стало те, що він досить рано зміг правильно зрозуміти настрої невпевненості й навіть остраху свого електорату, що складається з нижчих категорій середнього класу.

Водночас Шамшур зазначив, що ймовірно, вже скоро після інавгурації Трампа, яка відбудеться 20 січня 2025 року, стане зрозуміло, чи дійсно програма нової каденції республіканця визначатиметься ультраконсервативними й авторитарними ідеями. І якщо так, то суттєвим буде те, наскільки ефективно демократичні інституції США зможуть протистояти авторитарним імпульсам нового президента.

Трамп та відносини з Україною

Експерт Центру оборонних стратегій Олександр Хара вважає, що Україна має напрацювати нову стратегію для роботи з адміністрацією Дональда Трампа. При цьому він наголошує, що тепер для України хоч є великі ризики, але є і можливості. Залучити до роботи також потрібно наших європейських друзів, які мають добрі стосунки з республіканцями в цілому та Трампом зокрема.

Посол України, голова ГО «Центр нових рішень» Костянтин Єлісєєв теж зазначив, що президенту Володимиру Зеленському та його команді необхідно кардинально змінити дипломатичну тактику взаємодії з адміністрацією президента США після перемоги Трампа на виборах. Також важливо налагоджувати тісніші особистісні відносини з новим главою Білого дому.

Тоді як ще один колишній посол України у США Валерій Чалий заявив, що наша держава повинна спершу продовжити та виконати усі домовленості, досягнуті з адміністрацією Джо Байдена, яка ще до 20 січня буде працювати. І найважливішими він назвав ті, що стосуються постачання зброї.

Що ж стосується відносин з адміністрацією Трампа, то дипломат вважає, що Київ має створити цілий координаційний механізм на чолі з президентом. А далі повинна відбуватися дуже ефективна координація на інших рівнях на американському напрямку. При цьому робота має вестися на різних напрямках.

За словами ж Олега Шамшура, багато в чому стосунки України з Трампом та його командою залежатимуть від того, чи готова українська сторона пропонувати свої варіанти розв’язання проблем та посилити внутрішній складник «плану перемоги». Також з порядку денного двосторонніх відносин нікуди не зникне проблематика реформ, насамперед боротьби з корупцією. 

Водночас засновниця та директорка Центру «Нова Європа», позаштатна старша аналітикиня Євразійського Центру Atlantic Council Альона Гетьманчук зауважила, що питання демократичних реформ і дотримання антикорупційної стратегії в діяльності української влади буде не настільки важливим для адміністрації наступного президента США Дональда Трампа, як для Джо Байдена. Однак за допомогою цих питаньможна буде добре маніпулювати. 

На думку колишнього очільника МЗС України Павла Клімкіна, відносини між Києвом та Вашингтоном тепер будуть більше сконцентрованими на інтересах, але вони не стануть менш стратегічними. Він вказав, що геополітика у майбутньому для України буде ще важливішою ніж за часів адміністрації Байдена, а Київ опиниться на своєрідному мінному полі, адже і військова, і фінансова допомога США залежатимуть від політичних кроків української влади.

Завершення війни в Україні, надання допомоги та вступ до НАТО

На думку Олександра Хари, Трамп спробує наскоком вирішити питання війни в Україні. Однак враховуючи всю складність ситуації, вирішити її таким способом неможливо. Та й взагалі, за словами Хари, Трампу ще не вдалося вирішити жодного конфлікту.

Своєю чергою Валерій Чалий вважає помилковим очікування того, що зміна адміністрацій чи президентів – це достатня умова для зупинки війни чи розв’язання питання миру. А тих, хто критикує Трампа за слова про завершення війни за 24 години, Чалий закликав не сприймати це буквально. Дипломат наголосив, що президент, який вже сидить у своєму кабінеті, та кандидат у президенти — це люди, які мають різні позиції.

На думку ж Шамшура, Дональд Трамп зробить все можливе, аби завершити війну в Україні за будь-яких умов. При цьому новий президент не перейматиметься ні проблемами українців, ні міркуваннями довгострокової стратегії. Таким чином, за словами експерта, повернення Трампа до Білого дому створює для України реальні ризики. Зокрема, республіканець не вірить у можливість перемоги України та не докладатиме надзусиль для її досягнення. 

Водночас і Шамшур, і Хара вважають, що не варто виключати й протилежного. Тобто є шанс, що аби не виглядати слабким, «посіпакою Путіна» тощо Трамп може все ж виявитись дієвішим, ніж всі того очікують.

На думку Клімкіна, на Україну швидше за все, чекає тиск у зв’язку з публічною позицією Дональда Трампа щодо ескалації. Але те, що він вважає завершенням війни, насправді буде паузою. І сам республіканець, вважає ексглава МЗС, теж це швидко зрозуміє.

Клімкін додав, що Трамп, як людина з бізнесовою ментальністю, намагатиметься шукати компроміси. І це відбуватиметься як за наш рахунок, так і не лише. Україні варто буде шукати дуже непрості рішення, і перед нами постануть непрості ситуації вибору.

Тоді як колишній міністр закордонних справ Вадим Пристайко вважає, що відносини між Києвом та новою адміністрацією Білого дому можуть бути ще кращими, ніж зараз. На його думку, Трамп був набагато рішучіший у питанні надання Україні військової допомоги, аніж демократичні уряди до та після нього.

Щоправда, Гетьманчук зауважила, що належне використання американської допомоги однозначно лишається принциповим та пріоритетним для республіканців у контексті антикорупції. Тому, за її словами, якщо хоча б один цент зникне, це буде кінець підтримки республіканцями України.

Що ж стосується прагнення нашої держави стати членом НАТО, то на думку Пристайка, за президентства Трампа це буде важче зробити, ніж за президентства Байдена. Попри це, за словами дипломата, НАТО – це, у першу чергу, політична організація, де переважають політичні рішення. За його словами, наша впертість у відстоюванні наших власних інтересів, це головний важіль. А головним аргументом є те, що  Україна здатна «сприяти безпеці у Північноатлантичному регіоні» і «поділяє принципи блоку».

Своєю чергою Єлісєєв зауважив, що Трамп завжди був орієнтований на бізнес і його цікавить, як той чи інший інструмент буде вигідний для США. Тому, коли Україна наполягатиме на різних речах, як підтримка, зброя або запрошення до НАТО, потрібно буде пояснювати не стільки, чому це важливо для України, а чому це вигідно для Сполучених Штатів і народу США.

Трамп і зовнішня політика

Олег Шамшур вважає, що зараз відповідь на питання, якою буде зовнішня політика адміністрації Трампа, може бути лише вельми приблизною. Намагаючись окреслити контури зовнішньої політики нової адміністрації, треба враховувати, що новому очільнику Білого дому характерною є схильність керуватись емоціями, своїми особистими вподобаннями й інтуїцією в процесі прийняття рішень, часто не беручи до уваги думки експертів. І зараз це матиме значно більшу вагу, ніж за першої каденції Трампа. Водночас зараз за його словами, для загальної характеристики зовнішньої політики дедалі частіше використовується лозунг «Мир завдяки силі».

Зовнішня політика США, за словами Шамшура залишатиметься китаєцентричною, але жорсткішою, ніж за Байдена. Головним напрямом близькосхідної політики визначається максимальний тиск на Іран. Водночас за словами експерта, надважливий, зокрема для України, сюжет полягає у тому, як розвиватимуться трансатлантичні відносини.

У контексті партнерства в межах НАТО Пристайко висловив думку, що від очікуваної непередбачуваності адміністрації Трампа найменше постраждають відносини США та Британії.

Своєю чергою Клімкін зауважив, що Трамп послідовно негативно ставиться до Ірану, Північної Кореї, а також Китаю і це матиме наслідки. Саме тому для Росії, за словами ексміністра, тримати партнерство з Китаєм буде складно. І це буде одним із викликів для майбутньої адміністрації – розірвати цей зв'язок між РФ та КНР.

Тоді як Єлісєєв переконаний, що від Трампа слід очікувати спроб знайти новий баланс у відносинах з Росією. У випадку з Іраном, він теж зазначив, що новий президент США недолюблює цю країну. Натомість у взаємовідносинах із Європою, за прогнозом Єлісєєва, слід очікувати торгівельних воєн та протистояння в галузі економіки.

Дипломат прогнозує, що Трамп, імовірно, розподілятиме відповідальність США з іншими партнерами, а на зміну «політики дружби», тобто порядку, заснованого на правилах, прийде  політика свободи, заснована  на домовленостях та  відповідальності сторін. 

Джерело матеріала
loader