Місцеві бюджети недоотримують мільйони через неефективне використання земель
Місцеві бюджети недоотримують мільйони через неефективне використання земель

Місцеві бюджети недоотримують мільйони через неефективне використання земель

Важливість земельного ринку для збереження та зміцнення фінансової спроможності громад складно переоцінити.

Таку думку висловив заступник міністра аграрної політики та продовольства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Денис Башлик у блозі на Liga.net.

«Земельний податок, орендна плата за використання комунальних земель, єдиний податок із сільгоспвиробників, ПДФО, отримані від оренди чи продажу земельних ділянок тощо — не перший рік приносять значні доходи для територіальних громад. Починаючи з жовтня 2021 року, надання комунальних земель в оренду відбувається через електронні аукціони на платформі Prozorro.Продажі. Відтоді було успішно передано в оренду 9245 земельних ділянок комунальної власності сукупною площею 78,8 тис. га, що приносить громадам щорічно 674,8 млн грн доходу», — зазначив він.

Денис Башлик уточнив, що за останній рік сукупні надходження від сільгоспземель до бюджетів громад збільшились на 15%. Частка доходів, пов’язаних із сільгоспземлею, у сукупних податкових надходженнях громад цьогоріч зросла з 11% до 14%, що вкотре підтверджує важливість земельного ринку для збереження та зміцнення фінансової спроможності громад. 

«Утім, і тут є своя ложка дьогтю цей показник міг би бути ще більшим. Однак більшість надходжень громад від оренди сільгоспземель досі припадають на договори оренди, які укладалися або за старою процедурою офлайн-аукціонів, або ж за прямими договорами. Тобто за умови, якщо вся комунальна земля, яка передавалась в оренду з 2015 року, проходила б через Prozorro.Продажі, громади отримували б додатково $64,5 млн до своїх бюджетів щорічно. Але є і позитивні зміни: деякі громади таки уклали на конкурентних онлайн-аукціонах договори про оренду сільгоспземлі на суми, що складають 5-15% їхніх річних бюджетних доходів», — додав заступник міністра.

Окрім цього, серед потенційних джерел збільшення доходів громад від обігу та використання сільгоспземель він виокремив:

  • збільшення кількості реєстрації земель у Державному земельному кадастрі (потенціал зростання бюджетних доходів громад завдяки реєстрації усіх сільгоспземель у Державному земельному кадастрі може сягнути понад 10 млрд грн);
  • ріст показників так званого «формального» обробітку земель через Державний аграрний реєстр (за даними Світового банку, лише за перші 3 місяці роботи Державного аграрного реєстру кількість землі, яка обробляється неофіційно, зменшилась на 3,36 млн га, або близько 7%);
  • гуманітарне розмінування, яке дозволяє повернути в обіг та обробіток землі, забруднені вибухонебезпечними предметами (за оцінками Tony Blair Institute, понад 20% регіонального ВВП через заміновані території втратили Чернігівська, Сумська, Миколаївська та Харківська області, загалом місцева влада недоотримує понад $1,1 млрд місцевих податків) тощо.

«У такий спосіб ми бачимо, що сільськогосподарська земля відіграє дедалі більшу роль у наповненні місцевих бюджетів, а за умови, якщо її використовувати правильно, цей показник лише зростатиме. Це поле для роздумів громад, адже ці кошти — це відбудова, нові укриття, садочки, школи та лікарні, вуличне освітлення», — підсумував Денис Башлик.

Джерело матеріала
loader