Новообраний президент США Дональд Трамп після перемоги на виборах, готуючись до повернення в Білий дім, почав оголошувати імена кандидатів на ключові посади в своїй новій адміністрації.
Усіх нових посадовців у команді Трампа ZN.UA збирає у цьому матеріалі.
Першим важливим рішенням республіканця на минулому тижні стало призначення Сьюзі Вайлз головою апарату Білого дому. Вона стане першою жінкою на цій посаді, яка вважається другою за впливом роллю у Вашингтоні після самого президента.
Сама Вайлз фактично була керівницею переможної виборчої кампанії Трампа, хоча офіційно відмовилася від цього звання, зважаючи на звичку свого шефа змінювати людей на цій посаді.
“Сьюзі - сильна, розумна, інноваційна, нею захоплюються та її поважають. Сьюзі продовжить невтомно працювати, щоб зробити Америку знову великою”, - заявив Трамп.
Трамп також офіційно оголосив про вибір сенатора від Флориди Марко Рубіо на посаду держсекретаря. Раніше 53-річний політик був критиком Трампа, проте згодом перетворився на його близького союзника. Для його призначення необхідно рішення Сенату, проте з цим не має виникнути проблем, оскільки там, як і у Палаті представників, республіканці отримали більшість.
Рубіо відомий тим, що має жорстку позицію щодо Росії, Китаю та Ірану. Водночас він підтримує надання військової допомоги Україні для відбиття російської агресії, хоча й підкреслював, що війна найімовірніше завершиться дипломатичними переговорами ‒ такий підхід нібито підтримує і Трамп.
Якщо політика затвердять на цю роль, він стане першим латиноамериканцем на посаді держсекретаря США і очолить зовнішньополітичний курс президентської адміністрації, який спрямований на реалізацію концепції "Америка понад усе".
На одну з найважливіших посад у своєму кабінеті ‒ генерального прокурора ‒ Трамп обрав конгресмена Метта Гетца, котрий має антиукраїнську позицію. Це рішення шокувало навіть республіканців, оскільки нинішній член Палати представників фігурує у розслідуваннях стосовно статевих стосунків із неповнолітньою дівчиною, а також вживання наркотиків, нецільовому використанні грошей передвиборчої кампанії та отриманні хабарів. Водночас Гетц заперечує усі звинувачення щодо нього.
Американські ЗМІ писали, що Гетц має багато якостей, які Трамп очікує від наступного генерального прокурора. Зокрема завдяки йому новий президент матиме можливість влаштувати масову депортацію нелегалів, помилувати учасників штурму Капітолія 6 січня 2021 року та помститися усім, хто переслідував його протягом минулих чотирьох років.
Минулого року Гетц закликав президента Джо Байдена припинити військову та фінансову допомогу Україні, а також забезпечити "мирну угоду". Також він відкрито говорив про те, що в НАТО доцільніше взяти Росію, а не Україну, бо нібито "у довгостроковій перспективі це принесло б більше користі".
Ще однією політикинею, яка критикувала демократів за допомогу Україні, у новій команді Трампа може стати Тулсі Габбард. Республіканець хоче бачити її директоркою національної розвідки США.
Хоч у жінки відсутній великий безпосередній досвід роботи в розвідці, однак вона служила в Іраку з 2004 по 2005 рік як майор Гавайської національної гвардії, а зараз є підполковником запасу армії США.
Водночас у 2022 році Центр протидії дезінформації при РНБО України заявив, що Габбард вже кілька років працює на іноземну аудиторію за гроші Кремля, поширюючи антиукраїнську пропаганду. Зокрема колишня конгресвумен розповідала, що "США винні у військовій агресії" Росії, оскільки "провокували" агресора багато років. Вона заявляла, що "правляча еліта Вашингтона руками українців хоче вбити якомога більше росіян". Також Габбард активно вела дезінформаційну кампанію про "розробку в біолабораторіях Україні зброї масового ураження".
Про чиї призначення ще відомо:
Озвучені у понеділок
Головою Агентства з охорони довкілля став Лі Зелдін ‒ колишній конгресмен і давній прихильник Трампа, котрий активно підтримував його не визнавати результати президентських виборів 2020 року.
Трамп казав, що очікує від Зелдіна ефективних рішень у дерегуляції, які водночас зберігатимуть "найчистіше повітря та воду на планеті", і хоче бачити нові стандарти екологічної експертизи, які сприятимуть розвитку економіки.
Послом США в ООН Трамп вирішив висунути Еліс Стефанік ‒ 40-річну посадовицю, яка неодноразово звинувачувала Організацію Об’єднаних Націй в антисемітизмі за її критику ведення Ізраїлем війни проти бойовиків угрупування ХАМАС у Секторі Гази.
Цією кандидатурою Трамп прагне підтвердити свою обіцянки рішуче підтримувати Ізраїль на міжнародній арені. Очікується, що Стефанік не зустріне значного опору з боку республіканців у Сенаті, із урахуванням її лідерства та зв'язків у Конгресі.
Виконувачем обов’язків директора імміграційної та митної служби США в адміністрації Дональда Трампа буде Том Гоман.
Обраний президент назвав його "прикордонним царем" і додав, що немає "нікого, хто б краще охороняв і контролював наші кордони", і що Гоман "відповідатиме за всю депортацію нелегальних іноземців назад до їхньої країни походження".
Гоман говорив, що на співпрацю поліції з новою адміністрацією для виконання імміграційної політики. А в інтерв’ю телеканалу CBS він стверджував, що "сім’ї нелегалів можуть бути депортовані разом", коли його запитали про обіцянку Трампа розпочати масові депортації одразу після вступу на посаду. Він також стверджував, що ці зусилля будуть цілеспрямованими, хоча точні плани щодо того, як вони будуть виконуватися ‒ і скільки це коштуватиме ‒ ще належить побачити.
"Це не буде масова зачистка кварталів. Це не буде будівництво концентраційних таборів. Я це все читав. Це смішно", ‒ сказав Гоман.
Озвучені у вівторок
Очільницею Міністерства внутрішньої безпеки Дональд Трамп хоче бачити губернаторку Південної Дакоти Крісті Ноем.
Одним із критеріїв її призначення була очікувана лояльність до Трампа, оскільки відомство має важливий вплив у середині країни. Зокрема керівниця відповідатиме за широке коло питань, включаючи захист кордонів, імміграцію, реагування на стихійні лиха тощо. Трамп вважає, що вона має тісно співпрацювати з "прикордонним царем" Томом Гоманом.
Главою Пентагону може стати ведучий телеканалу Fox News і ветеран війн в Іраку та Афганістані Піт Гегсет.
"Із Пітом на чолі вороги Америки будуть попереджені ‒ наша армія знову буде великою, і Америка ніколи не відступить", ‒ сказав Трамп, коли озвучував ім'я кандидата.
Голова Міністерства оборони за ієрархією є сьомою людиною в США.
Вважається, що погляди Гегсета на війну Росії проти України є скептичними. Із одного боку він вважає важливою ситуацію у нашій країні, а з іншого переконаний, що вона не повинна переважати внутрішні питання США, серед яких злочинність, інфляція та безпека на кордонах.
Також Трамп визначився із кандидатурою радника з національної безпеки. Ним стане член Палати представників від Республіканської партії Майк Волтц.
Волтц критикував діяльність Китаю в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні та неодноразово наголошував на необхідності для Сполучених Штатів бути готовими до потенційного конфлікту в регіоні. Він часто критикував президента Джо Байдена та Білий дім за виведення військ з Афганістану у 2021 році.
Погляди Волтца щодо України змінювалися разом із часом. На початку повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році він закликав адміністрацію Джо Байдена надати Києву більше зброї, щоб українські військові змогли витіснити російських загарбників із окупованих територій. Проте пізніше політик зазначив, що треба переоцінити цілі Сполучених Штатів в Україні.
Трамп запропонував підприємцям Ілону Маску та Вівеку Рамасвамі очолити новостворений Департамент із питань ефективності уряду, щоб вони опікувалися "дерегуляцією, скороченням зайвих витрат і реструктуризацією федеральних агентств".
Маск має неабиякий вплив на республіканця і навіть був присутній під час кількох телефонних розмов Трампа з іншими президентами, зокрема Володимиром Зеленським, а також брав участь у низці призначень. Його погляди на російсько-українську війну є суперечливими. Зокрема він говорив, що у Києва немає шансів виграти у протистоянні з Росією, оскільки нібито в Москви більше людей та ресурсів, тому треба проводити переговори.
Рамасвамі називав Зеленського "нацистом" та заявляв, що Україна - не взірець для демократії. Крім того, у своїй передвиборчій риториці під час балотування на посаду президента США він обіцяв, що прийме російський контроль над окупованими в Україні територіями, зніме санкції із Росії та поверне її на світовий ринок.
Колишній губернатор Арканзасу Майк Гакабі повинен стати наступним послом США в Ізраїлі.
"Він любить Ізраїль, і народ Ізраїлю, і так само народ Ізраїлю любить його. Майк невтомно працюватиме, щоб встановити мир на Близькому Сході!", – заявив Трамп.
Вибір непохитного проізраїльського консерватора може сигналізувати про майбутню політику США щодо конфліктів на Близькому Сході.
Також Трамп оголосив у вівторок, що обрав свого давнього друга та забудовника Стіва Віткоффа на посаду спеціального посланника на Близькому Сході у своїй адміністрації.
Віткофф грав у гольф із Трампом у його гольф-клубі у Флориді, коли у вересні сталася друга спроба вбивства, а ще він голова інавгураційного комітету Трампа.
Окрім того, Трамп повідомив, що ветеран-юрист Білл Макгінлі стане його радником у Білому домі.
"Білл - розумний і наполегливий юрист, який допоможе мені просувати наш порядок денний “Америка понад усе”, борючись за чесність виборів і проти використання правоохоронних органів як інструментів тиску",‒ сказав Трамп у своїй заяві.
Того ж дня Трамп зазначив, що обрав колишнього директора Національної розвідки Джона Реткліффа на посаду директора Центрального розвідувального управління. Він назвав його "борцем за правду та чесність перед американською громадськістю".
Перебуваючи на посаді конгресмена, Реткліфф проводив розслідування щодо Гантера Байдена, сина чинного президента, і неодноразово критикував розслідування зв’язків між Росією та кампанією Дональда Трампа в 2016 році. Демократи і колишні співробітники розвідки звинувачували Джона Реткліффа у розкритті розвідувальних даних з метою їх використання Трампом і республіканцями для атак на політичних опонентів
Озвучені у середу
Заступником голови адміністрації з питань політики має стати Стівен Міллер. Під час першого президентського терміну Трампа був його старшим радником, відомий своєю жорсткою позицією щодо імміграційної політики
Міллер був одним із ключових авторів планів масових депортацій нелегальних мігрантів у першій адміністрації Трампа. За його словами, у другій каденції Трампа депортації планується збільшити до понад мільйона людей на рік.
Політичний директор кампанії Трампа та Національного комітету Республіканської партії Джеймс Блер працюватиме помічником президента та заступником керівника апарату із законодавчих, політичних і громадських питань.
А помічником президента і заступником голови адміністрації буде Ден Скавіно. Також Трамп призначив Тейлора Будовича своїм помічником заступником голови штабу з комунікацій та персоналу.
Союзник Трампа Серджіо Гор, який очолював його команду в цьому виборчому циклі, обраний на посаду директора кадрової служби президента.
Очікується, що на своїй посаді він відіграватиме ключову роль у перевірці та наймі лояльних Трампу в адміністрації.
Хто ще може з'явитися
За інформацією джерел ZN.UA основним кандидатом на посаду спецпредставника по Україні для проведення переговорів щодо завершення війни від Дональда Трампа є Брайан Хук.
Хук ‒ американський дипломат, юрист і державний службовець. У 2021 році приєднався до Cerberus Capital Management як віце-голова з глобальних інвестицій.
У травні 2018 року разом із держсекретарем Майком Помпео відвідав Північну Корею для зустрічі з Кім Чен Ином і звільнення трьох американських заручників.
Також він працював спеціальним представником США з питань Ірану і намагався домовитися з європейськими лідерами про розширену ядерну угоду з Тегераном.
Дональд Трамп серйозно розглядає можливість призначити свого адвоката Тодда Бланша заступником генерального прокурора ‒ це друга найвища посада в Міністерстві юстиції.
Бланш представляв Трампа протягом останніх 18 місяців і захищав його під час судового процесу у кримінальній справі про гроші за мовчання для порноакторки Стормі Деніелс. За цей час він зблизився з новообраним президентом, і їх почали часто бачити разом. Водночас остаточного рішення щодо нього поки немає.
Нещодавно ФБР повідомило Бланшу, що його мобільний телефон прослуховували китайські хакери, які змогли отримати деякі голосові записи і текстові повідомлення, але нічого з цього не пов'язане з Трампом.
"Велике повернення" Дональда Трампа до Овального кабінету Білого дому не є таким неочікуваним, якою була його перша перемога на президентських перегонах у США 2016 року. Наразі рівень тривожності в багатьох столицях світу просто зашкалює. Але є й такі, де перемогу Трампа розглядають як певний шанс у хаосі, що лише набирає обертів…
"Чому переміг Трамп і чим тепер ризикує Україна", ‒ аналізує колишній посол України в США Олег Шамшур.