Епоха ядерної енергетики згасає: новий звіт довів, що майбутнє за сонячними електростанціями
Епоха ядерної енергетики згасає: новий звіт довів, що майбутнє за сонячними електростанціями

Епоха ядерної енергетики згасає: новий звіт довів, що майбутнє за сонячними електростанціями

Про це свідчать дані звіту про стан світової атомної промисловості за 2024 рік (WNISR), повідомляє 24 Канал з посиланням на "Екодія". Станом на середину 2024 року загальна потужність 408 ядерних реакторів, що працюють у світі, складала 367 ГВт. Натомість прогнозована потужність встановленої сонячної енергетики до кінця цього року становитиме близько 2 ТВт.

Чому в енергетичній політиці можуть відбутися зміни

У звіті пояснюють, що ядерна енергетика втрачає конкурентну здатність, зокрема через розвиток систем накопичення. Згідно з даними інвестиційного банку Lazard, сонячна енергетика з акумуляторами вже може бути дешевшою за нову ядерну енергетику.

Відтак, у найближчі роки може відбутися зміна в енергетичній політиці. Це зумовлено конкурентною ціною та великою доступністю змінних відновлюваних джерел енергії у поєднанні з можливістю резервування.

Вартість електроенергії для сонячної енергетики нижча, ніж для ядерної

Хоча у 2023 році виробництво ядерної енергії зросло, але залишилось нижчим від рівнів 2021 і 2019 років. Водночас за минулий рік загальна кількість відновлюваних джерел енергії зросла на 14% і досягла 3,9 ТВт або 43% від встановленої глобальної потужності генерації електроенергії.

За даними Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії, щорічне збільшення сонячної та вітрової енергії зросло на 73% та 51%, відповідно, це майже 460 ГВт нових потужностей.

Вартість електроенергії для сонячної енергетики нижча, ніж для ядерної
Вартість електроенергії для сонячної енергетики нижча, ніж для ядерної / Фото iStock

Звіт також засвідчив, що вартість електроенергії для сонячної енергетики нижча, ніж для ядерної. Якщо вартість ядерної енергії зросла з 123 до 182 доларів за МВт-години, то вартість електроенергії для сонячної енергетики навпаки знизилася з 359 до 61 долара за МВт-години в перідо з 2009 до 2024 року.

З 2004 до 2023 року у світі було введено в експлуатацію 102 нових реактори, але закрито 104. Левова частка припадає на Китай, де відбулося 49 запусків та жоден реактор не був виведений з експлуатації. Тому за межами Китаю за той самий період кількість діючих реакторів зменшилася на 51, а загальна потужність знизилася на 26,4 ГВт.

З якими проблемами стикається ядерна енергетика

Минулого року у світі в експлуатацію було введено 5 нових ядерних реакторів із загальною потужністю 5 ГВт. Але це зростання не було достатнім для збільшення загальної ядерної потужності, оскільки одночасно було закрито 5 реакторів із сукупною потужністю 6 ГВт у Німеччині, Бельгії та Тайвані.


З якими проблемами стикається ядерна енергетика / Фото iStock

Основним викликом для ядерної енергетики є затримка будівництва. Усі реактори, що будуються щонайменше у дев'яти з 13 країн, стикаються із затримками, які тривають роками.

Також ситуацію для ядерної енергетики навряд чи покращать малі модульні реактори (ММР). Попри ажіотаж довкола ММР, проєкти ММРів перебувають на стадії затримок або скасувань.

Тому ядерна енергетика стає неконкурентоспроможною на глобальному ринку. Натомість сонячна енергетика з акумулюванням може стати рушійною силою для адаптації політики до актуальних промислових реалій.

Джерело матеріала
loader
loader