Звільненні зі служби: чи можна це зробити на підставі виховання дитини з інвалідністю
Звільненні зі служби: чи можна це зробити на підставі виховання дитини з інвалідністю

Звільненні зі служби: чи можна це зробити на підставі виховання дитини з інвалідністю

Звільненні зі служби: чи можна це зробити на підставі виховання дитини з інвалідністю

Роз'яснення дав адвокат.  

Через повномасштабну агресію РФ, в Україні діє воєнний стан та загальна мобілізація. В цей період призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Адвокат Станіслав Гіммельфарб на порталі b2bconsult розповів, чи може звільнитися зі служби військовий на підставі виховання дитини з інвалідністю віком до 18 років.

Експерт пояснив, що відповідно до закону «Про військовий обов’язок та військову службу», серед інших підстав для звільнення з військової служби за сімейними обставинами, передбачаться «виховання військовослужбовцем дитини з інвалідністю віком до 18 років, у разі відсутності інших осіб».

«Вказана норма, за своєю конструкцією, викликає багато питань щодо можливості її виконання, а на практиці робить практично неможливим її застосування», – сказав Гіммельфарб.

За словами адвоката, цю умову можливо розбити на окремі пункти:

  • виховання військовослужбовцем дитини з інвалідністю віком до 18 років;
  • відсутність інших осіб, які зобов’язані виховувати дитину з інвалідністю віком до 18 років.

Адвокат зазначив, що не зрозуміло, яким чином можливо трактувати умову «виховання» дитини військовослужбовцем.

«Чи повинен бути наявний якийсь юридичний зв’язок між дитиною та військовослужбовцем? Чи мається на увазі виховання дитини внаслідок юридичного обов’язку чи це може бути будь-яка особа яка здійсню «виховання» дитини. Та й сам термін «виховання», не має чіткого юридичного визначення. Загально визнаним визначенням є що виховання це процес заохочення та підтримки фізичного, емоційного, соціального та інтелектуального розвитку дитини від народження до дорослості», – пояснив він.

Гіммельфарб підкреслив, що закон «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» чітко визначає коло осіб, які відносяться до такої категорії — «жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років».

«Також не досить чітке формулювання. «Жінки та чоловіки» — це батьки? Чи це подружжя, наприклад мати дитини та вітчим в родині яких виховується дитина інвалід віком до 18 років? Закон № 3633-IX від 11.04.2024, на жаль, навіть такого не чіткого формулювання не містить. Друга умова цієї підстави для звільнення взагалі унеможливлює її застосування», – сказав він.

За словами адвоката, для виникнення підстави для звільнення потрібно, щоб інший з батьків у дитини був відсутній внаслідок смерті, позбавлення батьківських прав або якщо батько вказаний в актовому записі про народження дитини зі слів матері (для випадків коли мати є військовослужбовцем).

«Якщо в дитини-інваліда є старші брат чи сестра, діти вітчима чи мачухи, які мешкали разом з дитиною на момент коли їм виповнилось 18 років, то обов’язок піклування, а як наслідок виховання (ст. 249 СК), також є і у них. Але такий обов’язок є й у навчальних закладів, адже вказана норма не конкретизує, що це повинна бути саме фізична особа, тобто це й може бути юридична особа. Таким чином, коло осіб, які, теоретично, мають обов’язок щодо виховання дитини, є досить широким», – пояснив експерт.

За словами адвоката, військовослужбовець, при поданні рапорту за такою підставою, повинен надати докази відсутності цього невизначеного кола осіб. Оскільки немає чіткого визначення, то наперед можливо передбачати відмову в зв’язку з ненаданням «документів які підтверджують відсутність інших осіб які зобов’язані виховувати дитину».

«Як варіант, таким доказом може бути рішення суду, але таке рішення суду повинно встановити два факти — як факт того що військовослужбовець самостійно виховує дитину, так і факт відсутності інших осіб, які зобов’язані виховувати дитину. А доказування другого факту, на мій погляд, є досить проблемним», – резюмував Гіммельфарб.

Раніше ми писали, які наслідки чекають військовозобов’язаних, які проігнорували повістку.

Джерело матеріала
loader