В Україні досить багато міфів, які зводяться до того, що не можна відмовлятися від транзиту російського газу. Наприклад, без транзиту ціна на газ виросте в рази, ще один міф – ГТС заржавіє. Про міфи щодо транзиту в статті «Росія отримує 12 мільярдів доларів за рахунок України. Настав час це зупинити» пишуть президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар та екскерівник ТОВ «Оператор ГТС України» (2019–2022) Сергій Макогон.
Ціна на газ зросте
Нещодавно регулятор оприлюднив проєкт тарифів Оператора ГТС на 2025–2029 роки, які не включають доходів від транзиту. При цьому передбачається підвищення тарифів для внутрішніх споживачів, але воно може призвести до зростання ринкової ціна на газ лише на 5% (0,7 грн/кубометр при ринковій ціні 14,5 грн/кубометр). Для населення ціна на газ узагалі поки не зміниться, бо тариф на транспортування вже включений у кінцеву ціну на газ — 7,96 грн/кубометр.
«Але навіть при коригуванні ціни на газ для населення через підвищення тарифів ОГТСУ така ціна збільшилася б лише на 10% (0,7 грн/кубометр при нинішній ціні в 7,96 грн/кубометр), а не в рази, як говорять деякі «експерти». У будь-якому разі потрібно шукати можливості для зменшення тарифів шляхом упровадження нових послуг та оптимізації надлишкової інфраструктури ГТС та її витрат, а не намагатися компенсувати їх доходами від транзиту газу агресора», - пишуть експерти.
ГТС може заржаіти та перестане працювати
За останні 30 років транзит через Україну скоротився на 90%, але ГТС стабільно працює, бо вона використовується для внутрішнього транспортування газу — від видобутку та імпорту до споживачів і газових сховищ. Тому ГТС у будь-кому разі потребує оптимізації, бо її потужність у 145 млрд кубометрів транзиту вже давно не затребувана.
«Наївно думати, що колись Україна зможе знову транзитувати великі обсяги з Росії, особливо враховуючи плани ЄС повністю відмовитися від російського газу до 2027 року та загальні плани «зеленого переходу», які передбачають повну відмову від викопного палива. Тому українська ГТС і надалі стабільно працюватиме для обслуговування власного видобутку та споживання, а з часом зможе забезпечити і експорт надлишкового видобутку газу, але її оптимізація неминуча», - додавли автори статті.